Facebook Myanmar ordusunun hesaplarını kapatarak dikkat çeken bir karara imza attı. Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddet olaylarının ardından, başta Myanmar Genelkurmay Başkanı General Min Aung Hlaing olmak üzere, orduya dair ve ordu personellerine ait pek çok hesap kapatıldı.

Facebook Myanmar ordusunun

Facebook Myanmar Ordusunun Hesaplarını Affetmedi

Facebook, etnik şiddet olayları nedeni ile Myanmar ordusunun 18 hesabını kapatma kararı aldı. Bu hesaplar arasında ordunun resmi yayın organı olan Myawady televizyonunun hesabı da yer alıyor.

Bunun dışında kapatılanlar arasında 52 adet Facebook sayfası ve 1 adet de Instagram hesabı bulunuyor.

Facebook Myanmar ordusunun

Nedeni Arakanlı Müslümanlara Yönelik Saldırılar

Myanmar ordusunun Arakanlı Müslümanlara yönelik saldırıları bitmek bilmiyor. Bu durum, tüm dünyada insanlık suçu olarak değerlendiriliyor. Öyle ki Birleşmiş Milletlar tarafından bu konuya yönelik Uluslararası Myanmar Bağımsız Araştırma Komisyonu kuruldu.

Komisyon, yaptığı çalışmalar sonucunda bir rapor yayınladı ve raporda başta General Min olmak üzere, diğer üst düzey komutanların da Arakanlı Müslümanlara yönelik saldırılarda bulunduğu ve bu saldırıların insan hakları ihlali olduğu vurgulandı.

Facebook konu ile ilgili yaptığı açıklamada bu bilgiye yer verdi. Bunun dışında ordu hesaplarının dışında da kapatılan hesaplar olduğunu doğruladı. Bu hesaplar da Arakanlı Müslümanlar hakkında nefret söylemi içeriyor ve yalan haber yayıyor. Üstelik şiddet olaylarını teşvik ediyor.

Bu şekilde paylaşım yapan hesap ve sayfalar, topluluk kurallarına aykırı davrandıkları gerekçesi ile kapatıldı. Facebook, Myanmar’da yaşanan etnik şiddeti “korkunç” ifadesi ile nitelendirdi.

Bununla birlikte, bu adımı atmakta geç kaldığını da kabul eden Facebook, bu konudaki gecikmeyi nefret söylemini tespit eden teknolojilerin geliştirilmesinde yaşanan zaman kaybına ve içerik denetimi yapan personel sayısının azlığına bağladı. Ancak bu açıklar, artık kapatıldı.

Facebook’un bu davranışı, büyük alkış topladı. Her ne kadar geç kalınmış bir adım olarak değerlendirilse de alınan önlem, nefret söylemlerinin en azından popüler bir sosyal platformda azaltılmasına olanak sağladı.

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.