Google Komşuluk uygulaması Neighbourly ile çevrenizdeki insanlardan öneri alabilmenizi mümkün hale getirecek. Uygulama şimdilik yalnızca Hindistan’ın Mumbai kentinde kullanılıyor ancak yakın zamanda tüm dünyada aktif hale gelecek.

Google Komşuluk Uygulaması

Google Komşuluk Uygulaması Ne Vaad Ediyor?

Komşuluk uygulaması Neighbourly, çevrenizdeki insanlardan bilgi almanızı mümkün hale getirecek. Örneğin bölgedeki en iyi restoranı merak ettiniz veya usta bir terzi arıyorsunuz. İşte bu noktada komşularınız devreye girecek ve size fikir verebilecek.

Uygulama Google Play Store’dan indirilebilecek. Ardından yaşadığınız bölgedeki insanlara soru sormanızı sağlayacak. Google Haritalar yorumlarda arama özelliğiyle benzer bir çalışma yapmıştı zaten fakat soru sorabileceğiniz konuların kapsamını düşününce uygulamanın ne kadar faydalı olabileceğini anlamak pek de zor görünmüyor.

Kuaförden doktora, konaklamadan satın almayı düşündüğünüz bir eşyayı nerede bulabileceğinize dair aklınıza gelebilecek her konuda komşularınızın desteğini almaya hazır olun. Ayrıca yeni bir bölgeye taşınmadan önce de bu uygulamanın kullanılması büyük fayda sağlayabilir. Böylece seçilen bölgenin size ve beklentilerinize ne kadar cevap verebileceğini de gözlemleyebilirsiniz.

Google Komşuluk Uygulaması

Uygulama Konuşmaları Metinleştirecek

Bulunduğunuz lokasyondaki kişilere soru sormanızı sağlayan uygulama konuşmaları metine çevirecek. Bu da özel mesajlaşma seçeneğinin olmayacağı anlamına geliyor. Yani uygulama yalnızca soru sormak için kullanılacak veya mevcut sorulara cevap verilebilecek.

Bu da Neighbourly uygulamasının bir tanışma, arkadaş edinme konseptinde olmayacağını gözler önüne seriyor. Yani uygulama aracılığı ile komşularınızla yakın ilişkiler kurabilmeniz şimdilik pek mümkün gözükmüyor.

Elbette uygulamanın henüz test aşamasında olduğunu belirtelim. Önümüzdeki süreçte ihtiyaçlara yönelik yeni ek özellikler getirilebileceği gibi uygulama daha sade bir versiyonla da kullanıcılara sunulabilir. Şu an yalnızca Hindistan’ın Mumbai kentinde kullanılan uygulamanın yakın bir zamanda tüm dünyada kullanıma sunulması bekleniyor.

Uygulama, gündelik yaşamda komşuları ile iletişime geçme fırsatı olmayan ama yaşadığı lokasyon ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyenlerin yardımına koşacak harika bir fikir olarak görülüyor.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.