Facebook özür dilemek zorunda kaldı çünkü söz konusu hata tam bir rezalet! 2018’i oldukça zor geçiren Facebook’un bu seferki rezaletinin detayları haberimizde…

Facebook özür

Facebook Özür Dilemek Zorunda Kaldı

Gün geçmiyor ki Facebook, sansasyonel bir olayla gündemde yerini almasın. Başarılarına alışık olduğumuz sosyal medya devi, bugünlerde art arda yapılan hatalarla gündeme geliyor.

Son olarak Lombok depreminin ardından yanlışlıkla kutlama balonları ve konfetiler uçuran Facebook, kullanıcıların tepkisiyle karşılaştı. Hatanın farkına varan şirket yetkilileri, özür dilemek zorunda kaldı.

Endonezya’nın Lombok adasında, geçtiğimiz Pazar günü 130 kişinin ölümü ile sonuçlanan bir deprem meydana geldi. Depremin ardından mesaj yayınlayan Facebook, yanlışlıkla kutlama balonları yayınladı. Bu da yetmezmiş gibi mesajda konfeti uçurdu. Elbette durum büyük tepki çekti.

Yanlışlığın kaynağı yine kelimelerin anlamları ile alakalıydı. Endonezya dilinde “selamet” kelimesinin iki anlamı var. Bunlardan ilki, “esenlik – güvenlik” anlamını ifade ediyor. Diğer kelime ise “tebrikler” anlamında kullanılıyor. Kullanıcılar güvende olduklarını belirtmek için bu kelimeyi kullandı. Ancak Facebook bu kelimeyi “tebrik mesajı” olarak algıladı. Hata da bu yüzden kaynaklandı.

Bu durumun temel nedeni, Facebook’un otomatik olarak bu tür kutlama mesajlarını yayınlaması. Facebook bu durum neticesinde hatasını fark etti. Hemen Endonezya’da balonlu kutlama özelliğini devre dışı bırakarak hataya son verdi.

Devre dışı bırakılan özelliğin ardından şirket açıklama yaptı ve “bu talihsiz dolayı üzüntü duyduğunu” açıklamakla yetindi.

Facebook özür

Facebook Sık Sık Hata Yapıyor

Peki, Facebook’un bu hatalarının temel kaynağı ne? Facebook’un söz konusu hatasının temel nedeni, elbette insan eliyle değil otomatik bir sistemle yönetiliyor olması.

Bu duruma benzer hataların meydana gelmemesi için Facebook bir dönem editör arayışına girmişti. Buradaki asıl amaç ise yalan haberlerin yayınlanmasını önlemekti. Anlaşılan o ki Facebook’un bir de bu tür otomatik mesajlar için tedbir alması gerekecek.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.