WhatsApp’a yaş sınırı geldi ve 16 yaş altındaki Avrupalı kullanıcıların uygulamayı kullanması yasaklandı. Artık Avrupa’da WhatsApp kullanabilmek için en az 16 yaşında olmak gerekecek.

WhatsApp’a Yaş Sınırı Getirilmesinin Nedeni

WhatsApp, hem Türkiye’de hem de dünyada oldukça aktif kullanılan bir uygulama. Her yaştan kullanıcının uygulamayı aktif olarak kullandığı biliniyordu. Aslında genç kuşağın çok daha aktif kullandığı bir uygulama olarak karşımıza çıkıyordu.

Avrupa, yeni GDPR gizlilik standartlarını açıklamaya hazırlanıyor. Bazı firmalar da bu standartlar belirlenmeden önce bazı kısıtlamalar getirmeye başladı. Özellikle Avrupalı kullanıcıları etkileyecek bu sınırlamalar hayli dikkat çekici.

Sky News’te yer alan habere göre, WhatsApp yaş gereksinimlerini standartlara uymak adına değiştirdi. Bu nedenle de Avrupa’da yaşayan kullanıcılarına 16 yaş sınırı getirdi.

WhatsApp’a Yaş Sınırı

Peki Şimdi Ne Olacak?

Standardın değişmesi ile birlikte elbette kullanıcıların yeni kullanım şartlarını kabul etmesi gerekecek. Bununla birlikte Avrupalı kullanıcılardan en az 16 yaşında olmaları istenecek. Ayrıca kullanıcılar yaşlarını doğrulamak zorunda olacak.

Avrupa dışındaki kullanıcılar için ise 16 yaş sınırı bulunmuyor. Burada sınır 13 yaş olarak belirlendi. Yani Avrupa dışındaki WhatsApp kullanıcıları en az  13 yaşında olmak zorunda.

WhatsApp kullanıcılarının gerçek yaşını söylediğinden nasıl emin olacak? Bununla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi.

Facebook da Değişiklikler Yapacak

Bilindiği gibi WhatsApp Facebook’un satın aldığı bir platform. Dolayısıyla WhatsApp’ta değişiklikler olurken Facebook’ta olmaması imkansız.

Son zamanlarda skandallarla gündemden düşmeyen Facebook da GDPR ile ilgili değişiklikleri açıklamaya başladı. Benzer açıklamaların Instagram gibi çok kullanılan diğer sosyal platformlar tarafından da gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Bu değişiklikler Türk kullanıcıları ne kadar etkileyecek, henüz bilgiler netleşmedi. Ancak öncelikli değişikliklerin Avrupa’daki kullanıcıları ilgilendirdiği aşikar. Önümüzdeki günlerde diğer bölgelerdeki yaş sınırı da 16’ya çekilecek mi, bunu da önümüzdeki günlerde göreceğiz.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.