Facebook paylaşımları “özel” zannedilse de, yeni bir iddia ortalığı karıştıracağa benziyor. Özel paylaşımlar, popüler uygulama tarafından herkese açık hale getirilmiş olabilir!

Facebook Paylaşımları

Facebook Paylaşımları Özel mi?

Sosyal medya devi Facebook, her geçen gün yeni bir skandalla gündeme geliyor. Üstelik bu skandalların konusu özel hayatımızı ciddi anlamda tehdit eden unsurlardan oluşuyor.

Yaklaşık 14 milyon takipçisi olan platform, güvenlik anlamında sınıfta kalmış durumda. İddiaya göre gizlilik ayarları sistemden kaynaklı bir hata nedeni ile değişti. Üstelik bu durumu açıklayan da bizzat Facebook.

Sistemsel hata nedeni ile sadece arkadaşlarınıza veya küçük gruplara yönelik paylaşımlarınız “herkese açık” hale gelmiş olabilir. Bu durumda özel paylaşımlarınız geniş kitlelerin de görebileceği bir halde.

Facebook Paylaşımları

Facebook Güvenlik Açığında Son Perde

Facebook zor bir yıldan geçiyor. İlk önce kullanıcı verilerini paylaşarak ABD seçimlerini etkilediği yönündeki skandalla uzun süre konuşuldu. Ancak bu skandaldan kullanıcı kaybetmeden ve büyümesini sürdürerek çıkmayı bildi.

Bir diğer skandal ise akıllı telefon üreticilerinin Facebook verilerine erişmesine izin verdiği yönündeydi. Bu skandal da hala konuşulmaya devam ediyor.

Facebook bu kez ise sistemsel bir hata nedeni ile gündemde. Hatanın sonucunda gizlilik ayarları devre dışı kalmış olabilir. 18 Mayıs ile 27 Mayıs sürecini kapsayan teknik aksaklık, 14 milyon kişinin paylaşımlarının otomatik şekilde “herkese açık” hale getirildiği ile ilgili.

Facebook, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, problemin varlığını duyurdu ve etkilenen kullanıcıların gizlilik ayarlarının yeniden düzenlendiğini açıkladı. Dev şirket hatanın giderildiğini de belirtti.

Yapılan açıklama, kullanıcıların söz konusu tarihler arasında yaptıkları paylaşımları gözden geçirmeleri gerektiğinin altı çizildi. Facebook’un Şef Gizlilik Yöneticisi Erin Egan paylaşımların kontrolünü istedi ve kullanıcılardan özür diledi.

Son dönemde sık sık skandallarla gündeme gelen Facebook bu hatayı da yalnızca özürle atlatabilecek mi, önümüzdeki süreçte göreceğiz.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.