Facebook veri paylaştığını açıklayarak, New York Times gazetesinin ortaya attığı yeni skandalını doğruladı. Skandalların ardı arkası kesilmiyor. Ancak görünen o ki Facebook Çinli akıllı telefon üreticileri ile veri paylaşımında bulunduğunu saklama gereksinimi de duymuyor.

Facebook Veri

Facebook Veri Skandalında İkinci Perde

Facebook geçtiğimiz günlerde aralarında Apple, Amazon ve Microsoft gibi firmaların bulunduğu dev şirketlere kullanıcılarının verilerini satmakla gündeme gelmişti. Üstelik şirket bu haberleri yalanlamadı.

Şimdi de, dünyanın en büyük akıllı telefon üreticileri arasında üçüncü sırada yer alan Huawei’nin de dahil olduğu en az dört Çinli firmaya da verilerini sunduğunu doğruladı. Huawei, şimdi Amerika Birleşik Devletleri’nin istihbarat kurumları tarafından inceleniyor. Bu durum ciddi bir güvenlik tehdidi olarak kabul ediliyor.

Facebook, veri paylaşımında bulunduğu 60’a yakın şirket olduğunu açıkladı. Huewei, Lenovo Group, OPPO, TCL Corp gibi şirketlerin de dahil olduğu bu skandal gün geçtikçe büyüyeceğe benziyor.

Habere göre bu şirketler kendi kullanıcıları için Facebook benzeri uygulamaları yeniden oluşturacaklarını açıklayarak sözleşme imzaladı ancak bu durum kullanıcıların arkadaşlarının verilerine rızaları olmadan erişilmesine de olanak sağladı. Olayın ardından ABD Kongre üyeleri de bu konudaki kaygılarını dile getirerek durumun ciddiyetine dikkat çekti.

Facebook Veri

Peki Facebook Ne Dedi?

Facebook veri erişimini kabul etti ancak bunun yalnızca kullanıcıların mobil cihazlarındaki hesap özelliklerine erişim ile sınırlı olduğunu savundu. Yani sosyal medya devi veri erişiminin sınırsız olduğu yönündeki iddiaları reddetti.

Facebook bunun yanında ortaklıkların yarısından fazlasının da sona ermiş olduğunun altını çizdi. Yapılan açıklamaya göre Huawei ile yapılan anlaşma da bu hafta sona eriyor. Facebook’un adı geçen diğer Çinli şirketlerle de ortaklı bitiyor.

Konu, Çin’in casusluk faaliyetleri içinde olduğuna kadar uzandı ve ABD’li yetkilileri tedirgin etti. Senato istihbarat komitesi başkan yardımcısı Mark Warner Huawei hakkındaki endişelerini dile getirdi ve  “Facebook’un, Huawei ve TCL gibi Çinli cihaz üreticilerine Facebook API’sine ayrıcalıklı erişim sağladığı haberi, haklı endişeler yaratıyor. Facebook’un kullanıcılarıyla ilgili bilgilerin Çinli server’lara gitmemesini nasıl sağladığını daha etraflıca öğrenmeyi merakla bekliyorum” açıklamasında bulundu.

Facebook Mobil Ortaklıklar Başkan Yardımcısı Francisco Varela da konuyla ilgili açıklama yaptı ve “Facebook pek çok diğer Amerikan teknoloji şirketleri gibi, hizmetlerini bu telefonlara entegre etmek için bu şirketlerle hem de diğer Çinli üreticilerle birlikte çalışmıştır. Facebook’un Huawei, Lenovo, TCL ve Oppo ile entegrasyonları başından beri kontrol ediliyor; biz bu şirketlerin kurduğu Facebook uygulamalarını onayladık” dedi.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.