Facebook sahte haber önlemleri almaya başladı bile. En çok kullanılan sosyal platformlardan biri olan ve haliyle de bilgi kirliliğinin yoğun şekilde karşılaşıldığı Facebook bir dizi tedbir alacak.

Facebook Sahte Haber

Facebook Sahte Haber Savaşında Son Durum

Facebook kullanıcıları için gerçeği olmayan haberlere rastlamak günlük bir rutin halini aldı. Ne zaman haber kaynağında gezinseniz arkadaşlarınız tarafından paylaşılmış ve aslı olmayan haberlere rastlıyorsunuz. Bu durum sizi olduğu kadar Facebook yetkililerini de rahatsız ediyor. Bu nedenle de acil şekilde önlem alınması gerekiyor.

2016 yılındaki ABD başkanlık seçimleri sırasında Facebook bu haberler nedeniyle büyük sorunlar yaşamıştı. Ancak bir türlü fayda sağlayacak önlemler almayı başaramadı.

Pek çok yöntem denendi. Bu yöntemler arasında yapay zeka, kullanıcılardan gelen şikayetlerin değerlendirilmesi, hatta profesyonel olarak gazetecilik yapan kişilerden destek alınması gibi yöntemler bulunuyordu. Ancak çözüm sağlanamadığı için Facebook’un sahte haberlerle sınavı devam etti.

Facebook Sahte Haber

Sahte Haberleri Okuyacak Editörler Aranıyor

Facebook’un Kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg bu konu ile ilgili yenilikçi bir adım attı. Yeni bir iş ilanı verildi ve sahte haberleri okuyacak editörlerin işe alınacağı duyuruldu.

İş ilanı açıklamasında görev tanımına da yer verildi. Buna göre işe alınacak editörler haberleri okuyacak, doğruluklarını araştıracak. Peki iş ilanları için aranan kriterler neler? Öncelikle başvuracak kişilerin İngilizce ve İspanyolca konuşabilmesi bekleniyor.

Ancak Facebook’taki sahte haberler yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nin problemi değil. Bu nedenle eğer proje başarılı olursa diğer dillerde de iş ilanlarının verilmesi bekleniyor. Örneğin Almanca, Fransızca ve hatta Türkçe konuşabilen editör ilanlarına rastlamamız an meselesi olabilir.

Facebook bu yöntemle sahte haberlere karşı verdiği savaşı kazanmayı umut ediyor. Daha önce Facebook sahte hesap avına çıkmıştı. Şimdiyse sahte haberlerin peşinde. Projenin başarılı olup olmayacağını önümüzdeki süreçte göreceğiz. Eğer proje başarılı olursa Facebook’un pek çok editör için yeni bir istihdam kapısı haline geleceği de su götürmez bir gerçek.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.