Instagram Lite 573 KB’lık boyutu ile geliyor. Son dönemin en popüler uygulaması Instagram, her gün yeni bir haberle kullanıcısını şaşırtmaya devam ediyor.

Instagram Lite

Instagram Lite Yalnızca 573 KB

Facebook’un karlı yatırımı Instagram, her geçen gün yeni bir atılımla gündeme geliyor.

Henüz Meksika’da yaşayan kullanıcıların indirebilmesi için sunulmuş olan Instagram Lite, daha küçük boyutu ile fayda sağlıyor. Az yer kapladığı için düşük sürümlü mobil cihazlarda bile sorunsuz çalışabiliyor.

Kullancılar VPN üzerinden yada uygulamanın .apk dosyasını indirerek uygulamaya kolayca erişebilirler.

Instagram Lite

Instagram Atılımlarını Sürdürüyor

Son dönemde pek çok iddialı atılımla ses getiren Instagram gün geçtikçe yeni çalışmalara imza atıyor. Bunlardan en önemlisi hiç şüphesiz IGTV oldu. Uygulama bu atılımı ile YouTube’a savaş açtı.

Bu kez ise aylık 1 milyar tekil kullanıcıya sahip olan Instagram, gözünü düşük sürümlü cihazlara çevirdi. Normalde Instagram’ın boyutu 30 MB. Ancak Google Play üzerinden yüklenebilen Lite’ın boyutu ise yalnızca 573 KB.

Peki nasıl oluyor da aynı hizmeti sunmasına rağmen bu sürüm daha az yer kaplayabiliyor? Aslında iki uygulamanın birebir olduğunu söylemek en azından şimdilik mümkün değil. Örneğin uygulamada direkt mesaj özelliği şimdilik bulunmuyor.

Bununla birlikte uygulamada video paylaşımı şimdilik mümkün değil. Ancak yakın zamanda iki özellik de uygulamaya dahil edilecek. Bu da uygulamanın normal sürümüne eş değer olacağını ancak tasarım anlamında daha minimalist çizgilerinin bulunacağını gösteriyor.

Düşük boyutlu sürümlerin yayınlanması uygulamaların aktif kullanıcı sayısını oldukça yükseltiyor. Bu örneği Facebook Lite ile deneyimlemiştik. Uygulama yalnızca dokuz ayın sonunda kullanıcı sayısının 100 milyon artmasını sağlamıştı.

Benzer bir gelişmenin Instagram için de geçerli olacağını söylemek hiç de zor olmayacaktır. Ancak uygulama şimdilik yalnızca Meksika’da yaşanan kullanıcılar tarafından test edilebiliyor.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.