iOS 12 işlevsel 3D touch özelliği Apple tarafından ilk olarak iPhone 6S ile duyuruldu. Telefon kullanımını kolaylaştırma amacı güden özellik ile diğer iPhone telefonlarda da kullanıma açıldı. Bu özellik Apple’ın çok beğenilmeyen iPhone 6S modelinin alamet-i harikası olarak öne çıkıyordu.

iOS 12

iOS 12 İşlevsel 3D Touch Özelliği Nasıl Çalışacak?

6S’te kullanılan sistemde 3D Touch basınç algılayan algoritmasıyla bir uygulamanın kısayoluna basıp parmağınızı çekmeden beklediğinizde yapılabilecek işlemler beliriyor. Böylece kullanıcının aplikasyona giriş yapmadan bazı işlemlere kolayca ulaşması sağlanıyor.

Ayrıca basma şiddetine göre peek ve pop kısayolları devreye giriyor. Peek ile açmak istediğiniz uygulamanın bir nevi ön izlemesini yaparken, pop ile istediğiniz işlemi seçme imkânı doğuyor.

iPhone kullanıcıları yazı yazdıkları sırada önceki kelimede hata yaptıklarında yanlış yapılan noktaya imleci getirmekte zorlanıyordu. 3D Touch ile klavyeye basılı tuttuğunuzda imleç bir nevi mouse kontrol eder gibi sizin kontrolünüze geçiyor. Böylece nokta atışı düzeltme yapmak mümkün hale geliyor.

iOS 12

Artık Tüm iPhonelar’da 3D Touch Kullanılabilir

Geçtiğimiz günlerde iOS 12 güncellemesiyle 3D Touch diğer modellerde de kullanılabilecek. iPhone 6S ve üstü telefonlarda basınca duyarlı çalışan sistem diğer modellerde klavyeye basılı tutmayı gerektiriyor.

3D sayesinde Facebook’ta kısayola kuvvetli basarak durum güncellemesi yapabilirsiniz. Ayrıca e-mail uygulamasına sert dokunuşlar yaparak e-postalarınıza ön izleme yapabilirsiniz.

iOS 12 Neler Getirdi?

Güncelleme otomatik yüklendiyse telefonunuzda gezinerek farkı ayırt edemeyebilirsiniz. Apple iOS 12 ile uygulamaların iki kat hızlı açılacağını belirtiyor.

Measure özelliği ile ek uygulamaya gerek duymadan nesnelerin boyutlarını belirlemek mümkün. Güncelleme iBooks ismini Apple Books olarak değiştirdi ve sesli kitaplara daha geniş yer veriyor. Face Time’da bundan böyle otuz iki kişi aynı anda sesli ve görüntülü görüşme yapabileceksiniz.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.