Facebook şikayetlere rağmen çocukların istismara veya şiddete uğradığı videoları kaldırmamakta direniyor. Tüm şikayet ve taleplere rağmen Facebook’un neden videoları kaldırmadığı ise tartışma konusu oldu.

Facebook Şikayetlere Rağmen

Facebook Şikayetlere Rağmen Kaldırmıyor

Peki Facebook şikayetlere rağmen neden videoları kaldırmamakta direniyor? Söz konusu olay İngiliz Channel 4 televizyon kanalında yayınlanan belgeselde ortaya çıktı. Yalnızca istismar görüntüleri değil, Facebook moderatörleri aynı zamanda nefret söylemleri içeren paylaşımları ve reşit çocukların paylaşımlarını da kaldırmıyor.

BBC’ye konuşan Facebook sözcüsü ise yaptığı açıklamada “bazı hatalar yapıldığını ve söz konusu görevlilerin yeniden eğitime alındıklarını” belirtti.

Facebook sözcüsü konuşmaya şu sözlerle devam etti. “Belgeseli izlemedik ama metnini gördük. Politikalarımıza ters düşen çok şey var, soruşturuyoruz. Şirketteki söz konusu kişileri yeniden eğitime tabi tutuyoruz”

Facebook Şikayetlere Rağmen

Facebook Yeni Bir Skandalla Karşı Karşıya

Bu durum Facebook’u harekete geçirmiş görünüyor. Bu durum nedeni ile dünya genelindeki merkezlerde çalışan görevliler yeniden eğitime tabi tutulacak. Peki Facebook şirket dışında kaç merkezle çalışıyor? Konuyla ilgili yetkililer net bir açıklamada bulunmadı. Ancak ekibin eğitime katılmasının önemi yadsınamaz.

İddiaya göre Facebook söz konusu videolarla ilgili şikayetleri de dikkate almıyor. Aktivist Nicci Astin, 2012 yılında Facebook’ta bir videonun kaldırılması için talepte bulunduklarını ancak Facebook’un konuyla ilgili ‘içeriğin hükümlerini ve koşullarını ihlal etmediği’ yanıtını aldıklarını açıkladı.

Facebook ise kendisini savundu ve söz konusu videonun kaldırıldığını, yeniden düzenlendikten sonra yayına aldığını belirtti.

Ancak durum ne olursa olsun Facebook hala pek çok sorunlu videonun yayınlandığı bir platform. Buna rağmen yetkililerin gerekli adımı atmadıkları konuşuluyor. En sansasyonel iddia ise Facebook’un bu videoları insanların ilgisini kaybetmemek için yayından kaldırmadığı yönünde. Para odaklı bu yaklaşımın uzun vadede dev şirkete zarar vereceği tahmin ediliyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.