Facebook’un üzerinde çalıştığı Avatar’lar, nihayet son şeklini alabilecek seviyeye geldi, şimdiyse kullanıma açılmayı bekliyor. Ne yazık ki, Facebook Avatar özelliği şu an için Türkiye’de kullanılamıyor. Bu yılın sonunda ya da en geç 2020 yılının başlarında kullanıma açılması planlanan bu özellik, çoktan Avustralya’da kullanılabilir hâle getirildi.

Uygulama araştırmacısı olarak bilinen Jane Manchun Wong, tasarımları geliştirilmeye başlanan bu Avatar’ları ilk olarak geçen sene fark etti. Yeni tasarımların daha fazla parlak, göz alıcı ve 3D görünüme sahip olduğunu belirtti. Jane Manchun Wong, attığı bir tweette Facebook Avatar’ın Snapchat’in Bitmoji’sinden çok farklı olduğunu söyledi.

Facebook Avatar Özelliği Bitmoji’ye Benziyor Fakat Aynı Değil!

Bitmoji ile Avatar’ları kıyaslamadan önce bilmeyenler adına Bitmoji’nin ne olduğunu açıklayıp bir yandan da bilenlere yeniden hatırlatmış olalım. Bitmoji; Snapchat ile anlaşması olan ve Avatar’a oldukça benzeyen bir uygulama. Bu uygulamada fiziki özelliklerimizi çizim formuna dönüştürebiliyoruz ve Bitmoji’de yarattığımız Avatar’larımızı Snapchat üzerinden de kullanabiliyoruz.

Uzun bir süredir Snapchat ile anlaşması olan Bitmoji, son zamanlarda işbirliğini devam ettirerek Snapchat üzerinden oyunlar oynayabileceğiniz özellikler yayınladı. Nelerle ilgili olduğunu ve çalışma prensibini daha iyi anlamak isterseniz Snapchat Bitmoji ile Oyun Oynayabileceksiniz adlı yazıma erişebilirsiniz.Facebook Avatar

Avatar özelliğini Bitmoji ile kıyaslamamız gerekirse farklarının fazla olduğunu belirtmemiz gerek. Avatar, Bitmoji’den ziyade klavyeye entegre edilmesi planlanmayan bir uygulama(en azından şimdilik görünen durum bu). Bunun yanı sıra kullanıcıların Avatar oluşturma işlemini başlatabilmek için bir fotoğraf çekmelerine gerek kalmayacak. Bu durumu Facebook sözcüleri şu şekilde açıklıyor: “Size fotoğrafın tam tersi olan bir şey göstermek istemiyoruz, yüz tanıma konusunda hassasiyetimiz var.”

Bitmoji ve Avatar arasında olan farkları biraz daha irdeleyecek olursak Avatar’ları tasarlayan kişiler Avatar’ların Bitmojilere kıyasla daha parlak, daha ilgi çekici ve daha gerçekçi bir görünüme sahip olduğunu iddia ediyorlar. Sizce de öyle mi görünüyor yoksa Bitmoji daha kaliteli bir görüntüye mi sahip?

Kıyaslamayı bir kenara bırakıp Avatarlar’a odaklanarak anlatalım. Tasarlayacağımız bu Avatar’lar profil fotoğraflarımızda boy göstermeyecek. Bunun yerine arkadaşlarımızla mesajlaşırken Messenger’da ve haber kaynağına yapmış olduğumuz yorumlarda profil fotoğraflarımızın yerini alacak. Kullanıcılar başlangıçta Avatar’ları 18 özellik ve kıyafet ile kullanabilecekler.

PAYLAŞ
Anime/manga meraklısı, boş vaktinde çizen, teknoloji meraklısı bir öğrenci.