Instagram yeni bir özelliğin deneme sürümüne başlayacağını duyurdu. Habere göre Instagram hakaret içeren yorumlar devri artık bitiyor. Gönderilerinize yapılan her türlü hakaret ve zorbalık içeren yorumların tamamı Instagram tarafından silinecek. İnsanlar artık gün yüzü görebilecek.

Instagram Hakaret İçeren Yorumlar

Instagram Hakaret İçeren Yorumlar Rafa Kalkıyor

Instagram geliştirme ekibi, deneyecekleri bu yenilikte başarılı olacaklarına inandıklarını söyledi. Hesap sahibine hakaret içeren yorumları temelden yasaklama yetkisi verecek. Bu özellik hesap engellemenin biraz daha farklı bir yolu olacak.

Geliştiriciler bu özelliğin adını ”shadow ban” olarak açıkladılar. Gönderisine hakaret içeren yorum alan hesap sahibi, yorumu yapana ”shadow ban” kısıtlaması uygulayabilecek. Yaptığı bu kısıtlama ile hakaret içeren yorumu tüm takipçileri ve kendisinden gizleyecek. O hakaret içeren yorumu sadece yorumu yapan kişi görebilecek. Yani özelliğin ismindeki gibi yorum tamamen hayalet bir yorum olarak kalacak.

Bu tür yorum yazanlar artık hayatımıza hiç girmemiş ve o yorumu hiç okumamış gibi devam edeceğiz. Onlar da etkileşim gelmeyince hafif bir kudurma evresine girebilirler. Shadow ban atıyorum kardeşim geçmiş olsun.

Instagram Hakaret İçeren Yorumlar

Instagram Hakaret İçeren Yorumlar için ”Emin misin” Uyarısı Yapacak

Gelen bilgilere göre Instagram‘ın denemeye başlayacağı yeni özellik sadece ”shadow ban” değil.

Instagram aynı zamanda yazılacak olan yorumlarda herhangi bir spam olduğu taktirde yorum sahibine yorumu silmek ister misin tarzında bir öneri ile gelecek. Ve hesapların engellenmesi, shadow ban yemesi hatta hesapların kapatılması bile bir noktaya kadar uyarı evresinde kalacak. Bu şekilde bu yeni özellikle hesap sahipleri hakaret ve zorbalık içeren yorumlarını geri alma fırsatı bulacak ve Instagram buna teşvik edecek. Haliyle hesap sahiplerinin bir ihtimalle akıllanması sağlanabilecek.

Instagram Hakaret İçeren Yorumlar

Shadow Ban ve Yorum Filtreleri Testlerden Geçti

Özellikle ilgili açıklamalara göre bu özelliği getirmelerinin ana nedeni gençlerin birbirlerine yaptıkları yorumlar. Kişinin görünüme ve karakterine karşı saldırı, tehditkar yorumların genelinde genç kişilerin kullandığı hesaplar olduğu tespit edilmiş.

Instagram yorum filtreleri hali hazırda zaten bu tür yorumları takip ediyordu. Tespitinde bir çok yorum vardı ve data bunlarla dolu idi. Ve buna yönelik olarak Instagram, yeniliklerini test etti ve başarılı bir şekilde testleri geçti. Fakat Instagram’ın çaresiz kaldığı bir durumda da var. Açıklamaya göre, gençlerin birbirine yaptıkları bu yorumları önlemenin başka bir yolu olmadığını da söylemişler. Hesap kapatmanın da bir çözüm olmadığını gençlerin fake hesapları sınırsız bir şekilde açarak yollarına devam ettiklerini de gözlemlemişler.

Instagram yeni özellikleri ile beraber kullanıcılarının bu tür yorumları bildirmeye devam etmelerini istiyor. Yeni özelliklerin faydalı ve çözüm için inançlarının da tam olduğunu belirtmişler.

PAYLAŞ
Rocker ailenin Rocker çocuğu, Marvel taraftarı, futbolsever fakat çapraz bağları kopuk.