App Store uygulamalarının sayısı 2017 yılında ilk kez azalma eğilimine girdi.

Apple’ın uygulama mağazası olan App Store ile ilgili raporda, 2017 yılının başında uygulama sayısının 2.2 milyon olduğu bilgisi verildi. Buna rağmen 2017’nin sonuna gelindiğinde uygulama sayısı 2.1 milyona düştü.

App Store Uygulamalarının Sayısı

App Store Uygulamalarının Sayısı Neden Düştü?

Apple, 2016 yılında radikal bir karar almış ve güncelleme almayan, geliştiricileri tarafından unutulan uygulamaların mağazadan kaldırılacağını açıklamıştı. Bunun ardından App Store üzerindeki terk edilmiş uygulamalar silinmeye başlandı.

Böylece 2017’nin sonuna gelindiğinde, App Store’de bulunan uygulamaların yüzde 5’i silinmiş oldu.

Peki App Store uygulamalarının sayısındaki bu düşüşün tek nedeni Apple’ın politikası mı? Elbette hayır. Bir diğer etken de Klon/spam uygulamaların engelleniyor olması. Ayrıca iOS 11 işletim sistemi ile gelen 32 bit uygulamaların mağazaya girişinin engellenmesi de düşüşü etkileyen faktörler arasında yer alıyor.

App Store Uygulamalarının Sayısı

Android Uygulamalar ise Artış Gösterdi

Android uygulama mağazası Google Play’de ise istatistikler son derece farklı. Buna göre 2017 yılında Google Play’deki uygulama sayısı yüzde 30 oranında artış gösterdi. Böylece market içindeki uygulama sayısı 2017 yılında 3.6 milyona ulaştı.

Elbette bu artışın ana etkenleri arasında Google Play’in politikaları yatıyor. App Store’un aksine güvenlik ve denetimin daha az olduğu uygulama mağazası, daha çok uygulamayı kolay bir şekilde kabul ederek her geçen yıl sayıyı artırıyor.

Kullanıcılar Bu Durumdan Nasıl Etkilenecek?

Android uygulamalarındaki artış, kullanıcılar için daha fazla seçenek sunuyor. Her geçen yıl artan sayı ile market zengin bir hale geliyor. Ancak güvenlik açıkları, ciddi bir risk faktörü olarak karşımıza çıkıyor.

Apple ise mağazasındaki çöpleri temizleyerek daha az seçenek, ama daha çok güvenlik sunuyor. Böylece zararlı yazılımların mobil cihazınıza zarar vermesi önlendiği gibi, geliştiricilerinin bile unuttuğu uygulamalar da telefonunuzda yer kaplamamış oluyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.