Facebook uygulama raporları yanlışlıkla paylaşılınca ortalık fena karıştı! Peki söz konusu raporlarda ne tür bilgiler yer alıyordu? İşte detaylar…

Facebook Uygulama Raporları

Facebook Uygulama Raporları Nasıl Paylaşıldı?

Facebook son zamanların en çok tartışılan uygulamalarının başında geliyor. Her zaman popüler bir uygulama olan Facebook, bu sene sık sık veri skandalı iddiaları ile gündeme geldi.

Cambridge Analytica skandalı ile ABD Başkanlık seçimlerinin sonucunu etkilediği dahi ileri sürülen uygulama, skandallara rağmen büyümeyi sürdürdü.

Ancak Facebook bu kez de başka bir skandalla gündeme geldi. Facebook için uygulama geliştiren kullanıcıların analitik raporları bulunuyor. Bu raporlar yanlışlıkla test kullanıcıları ile paylaşıldı.

Paylaşılan bu raporlar Facebook’un başını biraz ağrıtacak gibi! Neden mi?

Facebook Uygulama Raporları

Paylaşılan Raporlarda Hangi Bilgiler Var?

Bilindiği üzere Facebook uygulamaları, kullanıma sunulmadan önce küçük bir grup kullanıcı tarafından test edilir. Test sonucunda elde edilen raporlar, kullanıcılarla paylaşılmaz. Ancak bu kez durum farklı ilerledi ve Facebook App Analytics özel e-posta adresi üzerinden diğer test kullanıcılarına bu raporları gönderdi.

Böylece Facebook’un son skandalı da ortaya çıkmış oldu. Söz konusu özet raporlarda uygulama bilgilerinin dışında, haftalık ortalama kullanıcı sayıları, yeni kullanıcılar ve sayfa görüntüleme sayıları gibi bilgiler de mevcut.

Bu bilgiler test kullanıcıları ile paylaşıldı ve skandal ortaya çıktı. Elbette gözler, Facebook yöneticilerine çevrildi.

Facebook yönetimi ihlal durumu ile ilgili açıklama yaptı ve yaşanan olayı doğruladı. Açıklamaya göre platform kullanıcılarının yüzde üçlük kısmı geliştirme raporlarına ulaştı. Ancak şirket içi özel verilerin hiçbir zaman paylaşılmadığının da altı çizildi.

Ancak gönderilen son e-postada yer alan özel veriler, durumun açıklandığı kadar masum olmadığını gözler önüne seriyor. Bu durum, acaba şirket içinde bir karışıklık mı var sorusunu akıllara getiriyor. Önümüzdeki süreçte yeni bir açıklama yapılıp yapılmayacağını birlikte göreceğiz.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.