Facebook uyuşturucu ile mücadele etmede ilginç bir yola girişti. Daha kullanıcılar ilgili görüntüleri görmeden müdahale etmek istiyor. Kısaca herhangi birileri bir işler çevirmeden önce onları durdurmanın yolunu arıyor.

Facebook’un adı zaten yeterince skandallarla anılmış olduğundan bu imajı düzeltme yollarına gittiğini biliyoruz. En son kendisini evlerimize kadar sokmak için Portal ve Portal Plus cihazları kullanıma sunduğunu açıklamıştı.  

Hal böyleyken Facebook uyuşturucu ile anılmaktan çekinmekte haklı. Facebook yapay zekanın gücünü kullanarak “proaktif tespit” yapacak. Bu sayede uyuşturucu ile ilgili görselleri daha kimse görmeden ya da şikayet etmeden önce zaten kaldırmış olacak. Facebook bu sayede siteyi uyuşturucu satıcıları için daha az kullanışlı hale getirmeyi umuyor.

Facebook US Kamu Politikası Yöneticisi Kevin Martin, “Teknolojimiz uyuşturucu görselleri ya da uyuşturucuyu tasvir eden fiyat, telefon numarası ya da kullanıcı adı gibi bilgilere sahip içerikleri tespit edebiliyor.” şeklinde açıklama yaptı.

Martin sözlerine “Bu görselleri yapay zekayı kullanarak bulmak, insan moderatörlere uyuşturucu kullanımında ve uyuşturucu satışlarında trendleri, iligili sayfaları, grupları ve hashtagleri bulmalarında yardımcı oluyor” diyerek devam etti.

Facebook Uyuşturucu ile Mücadelede İnternetin Devleriyle Birlikte

Facebook aldığı bütün önlemlerin yanı sıra aynı zamanda internetin devleri Google ve Twitter’ın içinde olduğu “Teknoloji Uyuşturucu Kriziyle Savaşmak için Birlikte” isimli koalisyona katıldı. Bu grup uyuşturucu bağımlılığı kriziyle savaşmanın en iyi yollarını paylaşmayı hedefliyor.
Kevin Martin, Teknoloji Uyuşturucu Kriziyle Savaşmak için Birlikte Washington, D.C’de ilk kez toplanacak ve uyuşturucu bağımlılığını önleme üzerine çalışan uzmanlar ve kuruluşlarla birleşecek. Bu salgınla mücadele etmek için attığımız adımları tartışacağız.” dedi.
Martin, Facebook’un şu anda zaten içerisinde Substance Abuse and Mental Health Services Administration(Madde Suistimali ve Ruh Sağlığı Hizmetleri İdaresi)’nin ve Partnership for Drug-Free Kids’in de bulunduğu yerel ve ulusal organizasyonlarla çalıştığını söyledi.
facebook uyuşturucu
Yine Martin, “Yasa dışı uyuşturucu satışlarını platformlarımızdan uzak tutmak, farkındalığı artırmak, eğitimi artırmak, insanlara yardım ve kaynak sağlamak için teknolojiye yatırım yapmaya devam edeceğiz.
Facebook hizmetleri, arkadaşların, ailelerin ve destek ağlarının zor zamanlarda Facebook aracılığıyla birbirlerine yardım etmelerine, bağımlılıkla mücadele edenlere ve bu savaşta sevdiklerine yardım etmelerine yardımcı olmak için ihtiyaç duydukları kaynakları elde etmelerini sağlar. Yeni sanayi ittifakımızı sabırsızlıkla bekliyoruz, işbirliğimizle ve ortaklarımızın önemli çalışmalarını destekleyerek etkisini artırmanın yollarını arıyoruz. ” açıklamasını yaptı.
Facebook aslında herkes için gerekli olabilecek bir noktaya parmak basmış ve sorumluluklarını yerine getirmede bir adım atmış oldu.

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.