Fransa WhatsApp ve Telegram’ı bıraktırma kararı aldı. Elbette bu karar Fransa halkını ilgilendirmiyor. Fransa Devleti, bakanların güvenlik gerekçesi ile WhatsApp ve Telegram’ı bıraktırmasını talep ediyor.

Fransa WhatsApp ve Telegram

Fransa WhatsApp ve Telegram’ı Neden Bıraktırıyor?

Devlet yönetiminde hiç şüphesiz bilgi sızıntılarının önüne geçmek olmazsa olmazların başında gelmekte. Özellikle yabancı kişilerin resmi makamların WhatsApp veye Telegram üzerinden gerçekleştirdikleri yazışmalara ulaşma imkanı, Fransa Devleti’ni harekete geçirdi.

Bu kuşkunun en büyük kaynağı söz konusu uygulamaların sunucularının Fransa’da bulunmaması olarak gösteriliyor. Üstelik yabancılar tarafınfan inşa edilmiş uçtan uca şifreleme yöntemine sahip bu uygulamalar, resmi kademelere güven vermiyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Dijital Bakanlık Sözcüsü:Birleşik Devletler veya Rusya tarafından şifrelenmeyen bir şifreli mesajlaşma servisine sahip olmanın bir yolunu bulmamız gerekiyor, Facebook’ta gördüğümüz gibi gerçekleşebilecek olası ihlalleri düşünmeye başlıyorsunuz, bu yüzden bu konuda yönetimi ele almalıyız.” dedi.

Fransa WhatsApp ve Telegram

Mesajlaşma Uygulamaları Güvenilir Değil mi?

Tartışmalar sürerken gözler yeniden söz konusu uygulamaların güvenilirliğine çevrildi. Aslında Telegram’ın kurucusu olan Pavel Durov, Facebook ve WhatsApp gibi uygulamaların aksine, verilerin gizliliğini savunduğu demeçleri ile tanınıyor.

Hatta bu konuda o kadar katı ki, ülkesi Rusya’nın Gizli Servisi’ne şifrelenmiş mesajların anahtarını vermediği için sürgünde yaşamak zorunda kaldı. Üstelik, uygulama Rusya’da da yasaklandı.

WhatsApp da uçtan uca şifreleme konusunda güvenilir ve açık kaynak kodlu Signal Protokolünü kullanarak, üzerindeki soru işaretlerini dağıtıyor. Ancak uygulamanın skandallarla anılan Facebook’un bir parçası olması, işleri zorlaştırıyor. Bu kaygının en geçerli sebeplerinden biri de Signal’in de ABD’de faaliyet gösteriyor olması.

Mesajlaşma Uygulaması Test Edildi

Riskli durumlar nedeni ile, Fransa Hükümeti devlet çalışanları için bir mesajlaşma uygulaması geliştirdi. Uygulama 20 bakan ve memur tarafından test edildi. Uygulama test sürecini geçtikçen sonra Fransız halkı tarafından da kullanılabilir hale gelecek.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.