Facebook yakındaki arkadaşlar özelliği değişime giderek, kullanım sayısını ve kullanıcı etkileşimini arttırmayı amaçlıyor. Facebook bu kapsamda yakındaki arkadaşlar özelliğinde bazı değişikliklere yol açtı. Facebook yakındaki arkadaşlar özelliğine yaptığı değişiklik ile en büyük rakiplerinden biri olan Snapchat’in SnapMap’e olan benzerliği ile dikkat çekti.

Bir süre önce satın almak istediği Snapchat’in birçok özelliğini kendi bünyesinde kullanan Facebook uygulamayı satın almış gibi hareket etmeye devam ediyor. Snapchat’in bir özelliği olan hikaye paylaşımını Instagram ve WhatsApp içeriğinde kullanmaya başlayan Facebook, Snapchat’in popüler kullanımında düşüşlere sebep olmuştu.  Dünya’nın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook, yaklaşık 2.2 milyar aylık kullanıcı sayısına ulaşmış durumda.

Facebook yakındaki arkadaşlar özelliği

Facebook Yakındaki Arkadaşlar Haritada Gözükecek

Facebook tarafından geliştirilen ve kullanıcıların izni dahilinde yakındaki arkadaşlarınızı liste halinde ve ne kadar uzaklıkta olduklarını gösteren bir uygulama olan yakındaki arkadaşlar yeniden tasarlandı.

Liste yerine artık bir harita üzerinde gösterilecek olan arkadaşların lokasyonları SnapMap’e benzerliği ile dikkat çekiyor. Facebook yakındaki arkadaşlar özelliği test aşamasında. Hem liste hem harita özelliği bir arada sunulan yakındaki arkadaşlar uygulamasının test aşamasından sonra sadece harita arayüzüne döneceği konuşuluyor.

Facebook yakındaki arkadaşlar özelliği

Kullanıcılarına listelerinde ekli olan arkadaşlarının yakınlarında olduğunu haber veren yakındaki arkadaşlarım uygulamasına yapılan güncelleme ile arayüzünde değişime gidildi. Ancak çalışma prensibi ve uygulama özelliklerinde bir değişikliğe gidilmedi. Güncellemeden önce kapatılıp açılabilen bir özellik olan yakındaki arkadaşlarım özelliği, istenildiği takdirde hala kapatılıp açılma özelliğine sahip.

Kullanıcı odaklı ve hedef kitleye yönelik reklamlar ile gelirini daha da arttırmayı amaçlayan Facebook için kullanıcıların lokasyonu büyük önem taşıyor. Yakındaki arkadaşlar özelliğini aktif eden kullanıcıların lokasyon bilgilerini öğrenmek Facebook için fayda sağlıyor. Hem kullanıcılar arasında etkileşimi geliştirmek hem de reklam hizmetleri için fayda sağlayan yakındaki arkadaşlar özelliği test aşamasının ardından kullanıcıların hizmetine sunulacak.

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.