Facebook’a soruşturma açılması haberi gündeme bomba gibi düştü. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, veri skandalı nedeni ile Facebook hakkında soruşturma başlattı.

Facebook’a Soruşturma

Facebook’a Soruşturma Kararı

Facebook bu yıl skandallardan yakasını kurtaramadı. Son olarak pek çok firmaya veri sızdırdığı haberi ile de gündeme gelen Facebook’un başı dertte.

Açılan soruşturma ile sosyal medya devinin sızıntıyı fark ettikten sonra yatırımcılarını yeteri kadar bilgilendirip bilgilendirmediği araştırılacak.

Veri sızıntısı skandalının yankıları hala devam ediyor. The Wall Street Journal’da yer alan haberde, açılan soruşturmanın gerekçesi yer aldı.

Cambridge Analytica isimli veri analiz firması yaklaşık 87 milyon Facebook kullanıcısının bilgilerini izinsiz şekilde topladı. Bu veriler hem Amerika Birleşik Devletleri hem de İngiltere’de kritik seçimleri etkilemek için kullanıldı.

Şimdi ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Facebook’un skandal hakkında ne kadar bilgilendirici olduğunu araştıracak.

Facebook’a Soruşturma

Facebook Bilgi Sahibi miydi?

SEC’in gündemi Facebook oldu. Gözler Facebook’un skandalı öğrendikten sonra ne yaptığına çevrildi. Skandaldan ne kadar haberdardı ve veri paylaşımı hakkındaki riskleri nasıl analiz etti? Soruşturma tüm bu kilit sorulara cevap arayacak.

Cevap aranacak sorulardan bir diğeri de yatırımcılarla ilgili. Yatırımcılar konu hakkında ne kadar bilgilendirildi? Facebook tarafından konu ile ilgili uyarı yapıldı mı? Tüm bu sorular bu soruşturma kapsamında masaya yatırılacak.

SEC’in görevleri arasında yer alan bir diğer konu ise şirketlerin hissedarlarını ne kadar şeffaf bir şekilde bilgilendirdiği ile alakalı. Yatırımcıların doğru ve eksiksiz şekilde bilgilendirilmesinin denetlenmesi Amerika Borsaları için büyük önem taşıyor. SEC bu nedenle Facebook’un veri skandalını oldukça ciddi şekilde soruşturacağa benziyor.

Facebook hakkında açılan soruşturmalar bununla sınırlı değil. Ayrıca ABD Adalet Bakanlığı ve Federal Ticaret Komisyonu da sosyal medya devi hakkında soruşturma yürütüyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.