Facebook skandal itirafı ile gerçeği itiraf etti. 87 milyon kullanıcısının verisini çalan uygulama, Facebook tarafından üstün körü denetlenmiş ve kolayca onay almış!

Facebook Skandal

Facebook Skandal Gerçeğini Açıkladı

Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook, geçtiğimiz aylarda büyük bir skandala imza attı.

Cambridge Analytica tarafından geliştirilen “This is Your Digital Life” uygulaması aracılığı ile 87 milyon kullanıcısının verilerinin çalınmasını engelleyemedi.

Üstelik uygulamanın kullanım şartlarını tam anlamıyla incelemeden uygulamaya onay verdiklerini de kabul etti. Peki sıkı denetimleri ile bilinen uygulama bu dikkatsizliği nasıl yapmış olabilir?

Facebook Skandal

Mark Zuckerberg İfade Vermişti

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Amerika Birleşik Devletleri Senatosu’na konuyla ilgili ifade vermiş ve özür dileyerek suçunu kabul etmişti.

Zuckerberg’in ardından ifade veren bir diğer isim de şirketin CTO’su Mike Schroepfer oldu. Birleşik Krallık Parlamentosu’nda ifade veren Schroepfer, bazı soru işaretlerinin de cevaplanmasını sağladı.

Tepe yönetici Schroepfer verdiği ifadede, “This is Your Digital Life” uygulamasının kullanım şartlarını okumadan onayladıklarını doğruladı. Konuyla ilgili net bir dille “Tüm kullanım şartlarını okumadık” ifadesini kullanan yönetici, ihmali de ortaya çıkarmış oldu.

Bu ifadenin ardından protestocular parlamento önünde toplanarak, Facebook’un ihmalkar politikalarını eleştirdi.

Bilindiği gibi This is Your Digital Life uygulaması, 87 milyon kullanıcının bilgilerini Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’nin seçimlerini manipüle etmek için kullanmıştı. Daha sonra da o bilgileri Cambridge Analytica şirketine satmıştı.

Sistem Otomatikmiş

Peki bu ihmalin arkasındaki gerçek ne? Facebook, 2014 yılından beri farklı bir kontrol sistemi uyguluyor. Bu kontrol sistemi, uygulamaların kullanıcılara sunduğu şart ve isteklere dair izinleri otomatik olarak kontrol ediyor.

Bu nedenle Facebook, tüm şartları okumadan, otomatik olarak onay vermiş oluyor. Bakalım ortaya çıkan bu gerçeğin ardından Facebook’un kullanıcı sayısı azalacak mı?

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.