Facebook’un izin talebi kullanıcılarını çıldırttı. Son dönemde veri skandalı ile gündeme gelen ve bu nedenle de kullanıcılarının güvenini kaybeden Facebook, bir de tam erişim izni isteyince iyice tedirgin etti.

Facebook’un İzin Talebi

Facebook’un İzin Talebi

Mobilden Facebook profillerine erişmek isteyen pek çok kullanıcı, cihazlarında beliren tam erişim izni ile karşılaştı.

Üstelik izin isteyen resmi Facebook uygulamasıydı. “Süper Kullanıcı Talebi” başlığı ile karşımıza çıkan bu talep ile uygulama, cihazınıza tam erişim izni istiyor.

Ancak bilindiği gibi geçtiğimiz aylarda Cambridge Analytica skandalı ile gündeme gelen Facebook’un kullanıcılarından bu izni alması oldukça zor görünüyor.

Facebook’un İzin Talebi

Bu İstek Ne Anlama Geliyor?

Facebook neden cihazınıza tam erişim izni istiyor? Yoksa bu da bir başka skandalın ayak sesleri mi? Ne yazık ki sorunun yanıtı henüz gizemini koruyor. Ancak Bleeping Computer tarafından yapılan açıklamaya göre bu durum sadece kodlama hatasından ibaret ve korkulacak bir durum yok.

Bir diğer yorum ise Facebook’un mobil uygulamasına WhiteOps SDK’yi entegre etmesi sırasında bir kodlama hatasının meydana gelmiş olması. Aslında WhiteOps SDK reklam sahtekarlığını engeleyen bir yazılım olduğu için faydalı bir çalışma. Ancak kodlama hatasının böyle bir soruna yol açacağını kimse tahmin edemezdi elbette.

Kullanıcılar Ne Yapmalı?

Cambridge Analytica skandalının ardından kullanıcılarının Facebook’a tam erişim izni vermeyeceği kesin. Hemen belirtelim, bu sorun ile her kullanıcı karşılaşmadı. Yalnızca belli başlı kullanıcıların karşılaştığı bu probleme karşı nasıl önlem alınması gerektiğine dair de resmi bir açıklama yapılmadı.

Peki yanlışlıkla izin veren kullanıcılar risk altında mı? Yapılan açıklamalara göre sorun yalnızca bir kodlama hatasından meydana geldi. Bu nedenle tehlikeli bir durum söz konusu değil. Ancak yine de erişime izin verdiğiniz uygulamaları kontrol etmeniz ve önlem almanız faydalı olacaktır.

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.