Yurt dışı seyahatlerine hazırlanırken yapılması gereken en önemli planlamalardan biri de gezilmesi gereken yerlerin belirlenmesi. Bu anlamda turistlerin organize olmasına yardımcı olmak üzere pratik öneriler içeren çok sayıda rehber bulunuyor. Bu gezi rehberlerinin mobil olanları ise seyahat hazırlıklarını oldukça pratik hale getiriyor. Bu amaca yönelik tasarlanan mobil uygulamalardan en ünlüsü de 1973 yılında Tony ve Maureen Wheeler tarafından kurulan Lonely Planets’a ait. Guides by Lonely Planet uygulaması, bugün birçok gezginin favorisi.

Dünyanın en geniş rehber kataloğuna sahip Lonely Planets’ın 2016’da geliştirdiği Guides by Lonely Planet adlı uygulama, dünyayı keşfederken size eşlik edebilir. An itibarıyla içeriğinde Türkiye’den de olmak üzere 100’den fazla şehir rehberi bulunduran uygulama, sürekli olarak güncelleniyor. Siz de yurt dışına tatile çıkmaya hazırlanıyorsanız veya yaşadığınız şehrin pek fazla bilinmeyen taraflarını keşfetmek istiyorsanız, bu uygulamaya bir şans tanımanızda fayda var.

Guides by Lonely Planet

Guides by Lonely Planet Nasıl Bir Uygulama?

Toplamda yaklaşık 1 milyon kez indirilen Guides by Lonely Planet’ın içeriğinde çeşitli gezginlerin yazıları bulunuyor. Yazarlar, seyahat ettikleri şehirleri kapsamlı bir şekilde dolaştıktan sonra fazla popüler olmayan ama mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler hakkında tavsiyeler yazıyor.

Guides’ın mekan keşfi dışında farklı işlevleri de mevcut. Örneğin para birimi çeviricisi, toplu taşıma ve aktarma bilgileri, favori yerleri yer imi olarak ekleme, aktivite tavsiyeleri ve yakınınızda bulunan ilginç noktaların belirlenmesi gibi kullanışlı özellikler, seyahat esnasında büyük kolaylık sağlayabilir. Uygulamanın çevrimdışı erişim özelliği ise başta haritalara ulaşmak için olmak üzere internet bağlantınızın olmadığı zamanlarda imdadınıza yetişecek türden.

Uygulama, aynı zamanda gittiği ülkenin dilini bilmeyen kullanıcılara yardımcı olmak üzere 19 farklı dilde kullanılan 10 binden fazla cümle kalıbı içeriyor. Kalıplar, cümlelerin telaffuzunu öğrenebilmeniz adına sesli dosya formatında yer alıyor. Bu ifadeler sayesinde yabancı dil bilginizin yetersiz kaldığı durumlarda da yerel halktan insanlarla iletişim kurabilirsiniz.

Guides by Lonely Planet 2

Guides by Lonely Planet Neden Öne Çıkıyor?

Guides by Lonely Planet sayesinde tipik turist turlarından farklılaşan, eşsiz bir seyahat deneyimi edinmeniz gayet mümkün. Yazarların, şehirlerin bilinmeyen köşelerinde gezerek yazdığı değerlendirmeleri sayesinde turist kimliğinizden sıyrılarak dünyayı keşfe çıkabilirsiniz.

Lonely Planet’in basılı gezi rehberleri de seyahate çıkmadan önce gidilecek ülke hakkında bilgi toplamak isteyenler için ideal. Mobil uygulaması Guides ise kullanıcılara seyahat sürecinde gerçek zamanlı eşlik edecek şekilde tasarlanmasıyla öne çıkıyor. Tatilinizi mümkün olduğu kadar kolaylaştırmayı hedefleyen uygulamayı çevrimdışı da kullanma imkanınız var. Böylece hücresel internet kotanızdan veri harcamadan dahili harita üzerinde pozisyonunuzu öğrenebilir, çevrenizdeki ilginç mekanları keşfedebilir ve navigasyon işlevinden yararlanabilirsiniz.

Gezginlerin mobil cihazlarından ayırmamaları gereken Guides by Lonely Planet uygulamasını Android için buraya, iOS için buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Guides by Lonely Planet
Guides by Lonely Planet
Developer: Lonely Planet
Price: Free

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.