Firefox iOS versiyonu ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Kendi blog sitesinde konuyla ilgili açıklama yapan Mozilla, iOS’un son güncellemesi ile veri takibinin tarih olacağını duyurdu.

Artık ziyaret ettiğiniz sitelerin size özel bilgiler olduğunu bileceksiniz. Kullanıcılar, verilerin izlenmesinin önüne geçildiği için internette daha özgür hareket edebilecek.

Firefox iOS

Firefox iOS ile Gizlilik

Firefox, oldukça popüler bir web tarayıcı olarak karşımıza çıkıyor. Her geçen gün kendini yenileyen Firefox son olarak da iOS sürümü için getirdiği özellik ile dikkat çekti.

Artık Firefox iOS  sürümünde ziyaret edilen siteler izlenemeyecek. Mozilla’nın Firefox iOS tarayıcısına buton eklemesi ile kullanıcılar için daha güvenli bir dönem başladı. Bundan sonra ziyaret edilen siteye ait verilerin paylaşımı kullanıcı tercihine göre paylaşılacak. Eğer kullanıcı verilerin paylaşılmasını istemiyorsa bilgiler gizli tutulacak.

Firefox iOS

İzleme Koruması Geliyor

Peki kullanıcı bilgilerinin güvenliğini sağlamak için ne yapmalı? Aslında işlem oldukça basit. Yapılması gereken İzleme Koruması butonunu aktif etmek. Bu sayede Google, Yandex, Facebook gibi şirketler ziyaret ettiğiniz siteleri izleyemeyecek.

Bu da kullanıcı için büyük bir gizlilik avantajı sağlayacak. Tercih sizin, dilerseniz de ziyaret ettiğiniz site verilerinin paylaşılmasına izin verebileceksiniz. Yani ipler artık kullanıcının elinde!

Firefox iOS  Açıklaması

Mozilla, veri izleme takip kapatma özelliğini kendi blog sayfasında duyurdu. Bu özelliğin ortaya çıkmasında Facebook’un veri skandalının etkisi var mı bilinmez ama yapılan açıklamada söz konusu skandala da gönderme yapıldı. Şirket konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Mozilla’da insanların gizliliğine saygı duyulması gerektiğine ve hangi bilgileri paylaşacaklarının kullanıcıların kontrolünde olmasının önemli olduğuna inanıyoruz. Artık kullanıcıların verilerini paylaştıkları şirketlerden istedikleri şey de bu.” ifadelerine yer verildi.

Veri izleme korumasının avantajları bununla da sınırlı değil. Konuyla ilgili en net bilgiyi, yine blog sayfasındaki ilgili yazıdan öğreniyoruz:

“Ekstra bir avantaj olarak, izleme korumasını kullanan çoğu kullanıcı, web içeriğinin birçok web sitesinde artık daha hızlı yüklendiğini ve bu sayede veri kullanımından tasarruf edildiğini ve daha uzun pil performansının sağladığını da fark edecektir.”

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.