Google’ın bir yıldan fazla bir süredir bir özelliği test ediyor. Görselleri daha yavaş yükleyerek verilerin daha hızlı yüklemesi üzerine çalıştıkları mekanizma 2018 yılının ocak yakında test edilmeye başlandı. Firefox görselleri daha yavaş yükleyerek Web sitesi yüklenirken kullanıcıların verileri daha hızlı görmesi yani “yavaş yükleme” desteğini test ediyor. Firefox görselleri daha yavaş yüklemek adına yaptığı teste geçen ay başladı.

Firefox Görselleri Yavaş Yüklemeyi Test Ediyor

Yavaş yüklenme on yıldan fazla bir süredir Web geliştirme sahnesinin bir parçası. İlk başlarda JavaScript kütüphaneleri için bir konsept olarak yaratılmıştı.

Geliştiriciler, görünmeyen resimlerin yüklenmesini geciktirmek için Web sitesinin sayfa yükleme süresini uzattılar. Geliştiriciler, bununla birlikte önemli bir arama optimizasyon(SEO) kriterlerini önemli ölçüde iyileştirebileceklerini keşfettiler. Bu da Google arama sonuçlarında daha iyi bir konum elde edebilmelerini sağladı.

Konsept 2010’ların başında hızla yayıldı. Web sitelerinin altında yatan programlama dili veya içerik yönetim sisteminde(CMS) ne olursa olsun yavaş yüklenme mekanizmasını uygulamak için kolay yollar sağlayan yüzlerce eklenti ve kütüphane var.firefox görselleri

Google, Yavaş Yüklemeyi Her Tarayıcı Versiyonunda Desteklemek İstiyor

Google, 2018 Ocak ayında yavaş yüklemeyi Web tarayıcısı düzeyine taşımak için ilk adımı attı. Google’ın ilk adımı, Google Chrome’un bir sayfasının görünür bölümünün dışındaki yavaş yüklemeyi nasıl destekleyeceğini belirten bir tasarım belgesi yayınlamasıydı.

Google Chrome Flags daha sonra uygulamaya geçirildi; bunlar şu anda Google Chrome’un kararlı sürümünde mevcut. Bunlar hangi kullanıcıların Web sitelerini daha hızlı yükleyebileceğini ve etkinleştirebileceğini göstermekte.

Google’ın desteğiyle, diğer tarayıcıların özellik geliştiricileri, sayfa etkinliğini artırdığında; sayfa yükleme süresinin, iyileştirmede sağlayabileceği faydaları fark etti. Bu da bu özelliği onlar için dikkat çekici hâle getirdi. Geçirdiğimiz yıl boyunca Safari mühendisleri yavaş yüklenmeyi desteklediklerini belirttiler.firefox görselleri

Firefox görselleri yavaş yükleme özelliğinin arkasında duruyor. Bu durum, WebKit(Safari), Blink(Tüm Chromium tarayıcılar) ve Gecko(Firefox) gibi tüm büyük tarayıcı oluşturma motorlarının, yakında yavaş yüklenmeyi destekleyeceği anlamına gelmekte. (Buna rağmen, Microsoft Edge yakında bir Chromium kod tabanına taşınacağından EdgeHTML hariç tutulmuştur.)

Google Chrome’un bu adımı Firefox geliştiricilerini de harekete geçirdi. Bakalım ilerleyen günlerde hangi güncellemelerle karşı karşıya olacağız.