Tarayıcılara şifresiz giriş yapmak şimdiye kadar mümkün değildi. Ancak son gelen haberlere göre artık Chrome, Firefox ve Edge, şifresiz giriş yapmayı mümkün hale getirecek bir özellik ile yenilenecek.

Tarayıcılara Şifresiz Giriş Zamandan Kazandıracak

Artık şifreleri akılda tutma zorunluluğu sona eriyor. Yakın bir gelecekte, web sitelerine güvenle ve kolay bir şekilde giriş yapmak mümkün olacak.

Web Authentication (WrbAuthn) ismi verilen bir açık standart, bu kolaylığı bize sunacak. Nasıl mı? En çok kullanılan tarayıcılar arasında bulunan Chrome, Edge ve Firefox Web Authentication’u destekleyecek.

Sistem kullanılmaya başlandığında, kimliğinizi mobil cihazınız aracılığı ile kullanabileceksiniz. Bunu yapmak için bir uygulama da kullanabilecek, bir USB donanım anahtarı da giriş işleminde kullanılabilecek. Veya biyometrik veriler de kullanılır hale getirilecek.

Böylece güvenlik üst seviyeye çıkarken, şifre belirleme telaşı da sona ermiş olacak.

Tarayıcılara Şifresiz Giriş

Hackerların İşi Zorlaşacak

Yeni kimlik tanımlama sistemi hackerların korkulu rüyası haline gelecek. Zira bu sistem kimlik avı saldırılarını da oldukça zor hale getirecek. Bunun en önemli nedeni de sistemin normal bir şifre gibi istikrarlı bir karakter serisi barındırmaması.

Bu sistemler sıradan kullanıcılar arasında pek yaygın değildi. Aslında Google ve Facebook bu tür hizmetleri akıllı telefonlar için sağlıyordu. Bununla birlikte pek çok şirket güvenlik için bu tür sistemlere ilgi gösteriyordu.

Ancak son gelen haberle bu özellik tüm kullanıcılar için ulaşılabilir hale gelmiş olacak. WebAuthn, Firefox Beta (versiyon 60.0) tarafından destekleniyor. Üstelik Mayıs ayında yayınlanması bekleniyor. Önümüzdeki aylarda da Chrome ve Edge için de kullanılabilir hale gelecek. Böylece güvenlikle ilgili tarayıcılar bazında önemli bir adım atılmış olacak.

Peki Apple Safari cehpesinde durumlar ne? Henüz yetkililerden konuyla ilgili açıklama gelmedi ancak standardı destekleyeceği biliniyor.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.