Yeni sürümü yayınlanan Tor Browser, Dark Web gibi genele gizli olan sitelere erişebilmek için kullanıcılarına anonim iletişim ağı imkanı sağlayan bir web tarayıcının adı. Tor aynı zamanda kullanıcıların webi anonim olarak taramasına izin vermek için güncellenen Firefox tarayıcısının bir sürümü.

Tor Browser

Derin/karanlık ağ diye tanımlanan Dark web, İnternet’in çıktığı ilk tarihlerden itibaren arama motorlarının indeksleyemediği, verilerin gizli olduğu bilgiler içeren binlerce linkten oluşan bir sistemdir. Arama motorlarında linki verilmeyen ve tarayıcılar tarafından bulunamayan bütün web siteleri Dark webe dahildir. Derin ağ yani Dark web sistemi, ücretli sitelere ilişkin kimlik bilgilerinin kopyalandığı, yasa dışı maddelerin, kaçak eserlerin ve çalınmış teknolojik cihazların satışının yapıldığı binlerce sitenin yasal olmayan faaliyetlerle yürütüldüğü bir sistemdir.

Tor Browser Surface Webden Dark Webe Geçiş Özelliği  Yayınladı

Kullanıcılar, bahsettiğimiz bu gibi olumsuz içeriklere Tor Browser gibi maximum gizlilik sunan internet tarayıcıları aracılığıyla girebiliyorlar. İnternetin daha önce keşfedilmeyen yerlerindeki sitelerin kurucuları, “.com” veya “.org” gibi herkes tarafından bilinen alan adlarını kullanmak yerine, üst düzey alan adı olan “.onion”’ı kullanıyorlar ve bu sayede erişilmemeyi hedefliyorlar. Tor Browser tarayıcısı dışındaki ağların erişemediği bu adresler gerçek DNS sunucuları da kullanmıyorlar.

Yeni güncellemesiyle yayınlanan Tor Browser 9.5 sürümü, Tor kullanıcılarının bir internet sitesinin Surface web / yüzey ağı ile Dark web / derin ağ arasında geçiş yapabilmesine izin veriyor.

Kullanıcılar, sıradan bir web sitesini ziyaret ettiklerinde, adres çubuğunda “.onion kullanılabilir” yazan bir simge ile ziyaret etmek istedikleri sitenin üst düzey alan adına ait olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olabilecekler. Tarayıcının kullanıcıları yeni sürüm ile isterlerse söz konusu simgeye tıklayıp internet sitesinin onion sürümüne de erişebilecekler.

Tor Browser

Facebook, DuckDuckGo, Wikipedia, Google, Bing, Amazon ve Twitter gibi tor versiyonları bulunan internet sitelerine .onion alan adları karmaşık olduğu için pek hatırlanması mümkün olmuyor.

Tor Browser 9.5 güncellemesi ile Tor versiyonu olan bir internet sitesine girdiğiniz zaman tarayıcı .onion versiyonunun da olduğunu size iletecek ve tek bir tıklama ile geçiş yapmanıza izin verecek.