Sizlere çok hoşuma giden ve bir süredir kullandığım bir tarayıcıdan bahsetmek istiyorum. Uzun zamandır yazmak için zaman ayırmayı düşündüğüm fakat bir türlü kafamı toparlayamadığım şu günlerde artık zamanı geldi. Oyuncular için tasarlanan yeni tarayıcımız Opera GX ‘in tanıtım yazısına hoş geldiniz.

Opera GX bir yeni nesil gibi, gayet kullanışlı ve göze hoş gelen tasarımıyla dikkat çekici bir tarayıcı. Aynı zamanda ilk oyun tarayıcısı olarak da öne çıkıyor. Oyunlardan alınan ilham ile geliştirildi, Razer Chroma entegrasyonu ile birlikte CPU, RAM ve internet hızı sınırlayıcı özellikleri de bulunuyor. Tabi ki özellikler bunlarla bitmiyor gelin devam edelim.

Opera GX: Temasıyla Dikkat Çeken Oyun Tarayıcısı

En çok kullanılan tarayıcının Google olmasıyla beraber aynı zamanda Opera, Yandex gibi tarayıcıları da kullananlar var. Tarayıcıları bizlere verilen özellikler kapsamında kendimize göre kişiselleştirebiliyoruz. Ben de kendi tarayıcımda arka plan görselleri ya da kullandığım renkli tema ile kısmen kişiselleştirdiğim Google tarayıcısı kullanıyorum.

Fakat bunlar yetmiyor, insanlar gözün alışık olmadığı temaların, renklerin, özelliklerin ve eklentilerin olduğu yeni bir tarayıcı da istiyor.

Bununla YouTube’da reklamlarında gördüğüm Opera GX ‘in özelliklerinden bahsetmek istiyorum. Renkli teması, CPU, RAM ve internet hızı sınırlayıcısı, binlerce eklentisi olan, kişisel haber kaynaklarına ve sosyal medya hesaplarınızı entegre edebileceğiniz, tasarımıyla gözlerin alışık olduğu bayağılığı kırmaya gelen Opera GX gerçekten çok karizmatik bir görünüşe sahip.

‘Ayarlar’ sekmesinde bulunan GX ile tarayıcınızın rengi dilerseniz temel renklerle dilerseniz de ara renklerle ve döşeme animasyonları ile size özel hale getirebilirsiniz.

Aynı zamanda tarayıcıda yaptığınız işlemler ile ilgili tıklama sesleri bile mevcut. Sekme açma/kapama, tıklama gibi özel seslerin seviyelerini kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Bu özellikler tarayıcıya gerçekten farklı bir hava katmış. Ayrıca duvar kağıdı olarak istediğiniz bir fotoğrafı ya da tarayıcının kendine has görselleri kullanabilirsiniz.

Bir Oyun Tarayıcısında Olacak İlk Özellik Twitch Entegrasyonu

Oyun tarayıcı olarak çıkartılan ve bir ilke imza atan Opera, isminin hakkını verdiği gibi tarayıcı üzerinde gördüğümüz ilk eklentiyi Twitch olarak belirlemiş. Ben indirdiğimde otomatik olarak indirilmişti. Hemen kendi Twitch hesabıma giriş yaptım ve entregrasyonu sağladım. Teması ve renkleriyle beraber tasarımıyla evlere şenlik tarayıcıyı kişiselleştirmede ilk adımı attım.

Benim en sevdiğim özelliği ise tarayıcı üzerindeki internet hızı. Hız kısıtlama özelliğini aktif etmeden kendi internetimin en iyi seviyesinde bile diğer kullandığım tarayıcılarda erişemediğim bir hıza eriştim. Sitelerin, videoların, yayınların daha hızlı açıldığını göreceksiniz. Özellikle YouTube videolarında olan yavaşlığı, ekran büyütmede saniyelik takılmaları hiç yaşamadım.

CPU, RAM, İnternet Hızı Kısıtlama ve Eklenti Entegrasyon Sistemi

Tarayıcınızı sadece kendi isteklerine göre şekillendirmenin yetmediği, farklı özellikler ve kullanışlı, güvenli/tedbirli olarak internette sörf yapabileceğimiz niteliklere de sahip bir tarayıcı. Opera GX’in GX Control paneli üzerinde bulunan özellikler gayet tıkırında.

Tarayıcınızın kullanabileceği bant genişliğini kendiniz belirlemek için hemen sol tarafta bulunan butonu aktifleştirmeniz yeterli. Sonrasında 65 KB/s ile 25 MB/s arasında değişen genişlikten istediğinizi kullanabiliyorsunuz. Ram Limiter ve CPU Limiter özelliklerini de aynı panelde bulunan aktivasyon butonlarından kullanmaya başlayabilir, tarayıcının ne kadar RAM ve işlemci kullanabileceğine siz karar verebilirsiniz.

Opera GX

Geliştirilmiş entregrasyon sistemi ile Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya hesaplarınızı sekme olarak tarayıcı da bulundurabilir, dilerseniz hesaplarınızdan gelecek bildirimleri açabilirsiniz. Bu özellikler sol tarafta bulunan sekmelerde duracaktır, tarayıcı üzerinde istediğiniz anda kapatabilir, istediğiniz anda açabilir ve tarayıcıda ne kadar ekran kaplayacağına da anlık karar verebilirsiniz.

Opera GX

Gene aynı şekilde sol tarafta bulunan ‘Eklentiler’ sekmesine tıklayıp, bulundurduğunuz eklentileri görebilir, daha fazlasını eklemek için ‘Daha Fazla Eklenti İndir’ butonuna tıklayıp 100lerce eklentiden dilediğinizi tarayıcınıza ekleyebilirsiniz. Bu şahane özelliklerle beraber tarayıcımız da aynı zamanda bir “REKLAM ENGELLEYİCİ” de bulunuyor. Benim gibi Adblocker’ın çalışmadığı bir tarayıcınız varsa bulunmaz nimet seviyesinde bir özellik.

Opera GX Normal Bir Tarayıcıda Bulunan Diğer Tüm Özelliklere de Sahip

Bilindik yeni/gizli sekme, indirmeler, araçlar, eklentiler ve geçmiş gibi özellikler de bulunuyor. Yakınlaştırma, tam ekran, yer imleri, güncelleme ve geri yükleme gibi nitelikler de mevcut.

Bunların yanı sıra gene sol tarafta bulacağınız ‘Kişisel Haberler’ sekmesi ile kaçırmak istemediğiniz sitelerin veya gazetelerin entegrasyonunu sağlayarak kendinize özel bir haber timeline’ı oluşturabilirsiniz. Kaynaklarım kısmına dilediğiniz kadar site ekleyebilir, burada çıkan haberlere anında erişim sağlayabilirsiniz.

Opera GX

Bilgisayarda bulunan ya da indirdiğiniz uygulamalar ile ekran görüntüsü almaya da son. Özellikle oyun sektöründe çok kullanılan anlık görüntü alma butonu tarayıcı içerisinde bulunuyor. Kırpmak istediğiniz alanı seçtikten sonra kaydet butonuna basarak bilgisayarda istediğiniz yere ekran görüntüsünü kaydedebilirsiniz.

Sizler de bir Opera GX gibi bir oyun tarayıcısına sahip olmak ya da kişiselleştirme özelliklerinin daha fazla olduğu bir tarayıcı kullanıp kendinize göre tasarlamak, kullanmak isterseniz linkten indirebilirsiniz.

PAYLAŞ
Rocker ailenin Rocker çocuğu, Marvel taraftarı, futbolsever fakat çapraz bağları kopuk.