Facebook skandalı son dönemlerin en çok konuşulan konularından biri haline geldi. Milyonlarca kullanıcısının verilerini sızdıran Facebook’un itibar kaybettiği biliniyor.

Üstelik 50 milyon kişinin verilerini sızdırdığı düşünülen Facebook hakkında bir gerçek daha ortaya çıktı. Buna göre Cambridge Analytica danışmanlık şirketinin izinsiz şekilde Facebook verilerini topladığı kullanıcı sayısının 87 milyon olduğu açıklandı.

Facebook Skandalı

Facebook Skandalı Ülkemizi Nasıl Etkiledi?

Londra merkezli Cambridge Analytica şirketi, ABD’deki son başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın ekibi ile çalışmıştı. Bu çalışma sürecinde Facebook kullanıcılarını uygulamayı kurmaya davet eden şirket, ufak bir ücret ödemiş, bu sayede kullanıcıların ve kullanıcıların arkadaşlarının verilerine ulaşarak büyük bir skandala imza atmıştı.

Türkiye de bu skandaldan etkilenen ülkeler arasında yerini aldı. Açıklanan verilere göre Türkiye’de bu uygulamayı kuran kişi sayısı 223 olarak belirtildi. Ancak uygulamayı kuran kişilerin arkadaşları ve hatta onların arkadaşlarının da verilerine ulaşılabilmesi nedeni ile bu sayı 234 bin 584 kişiye ulaştı.

Facebook Skandalı

Facebook Yeni Önlemler Aldıklarını Açıkladı

Tüm bu skandalların ortaya çıkmasının ardından Facebook bir blog yazısı yayınladı ve kullanıcıların bilgilerini daha iyi korumak adına çeşitli güncellemeler gerçekleştirdiklerini bildirdi. Peki Facebook’un son güncellemesinde neler var?

1.Etkinlik API’leri için Güncelleme:

Artık etkinlik API’si kullanan uygulamalar, davetlilerin listesine ve etkinlik duvarındaki paylaşımlara erişemeyecek. Önümüzdeki dönemde de sadece Facebook’un onayından geçen ve sıkı şartlara uyan uygulamalar, etkinlik API’lerini kullanacak.

2.Grup API’leri için Güncelleme:

Grup API’lerini kullanan 3.Parti uygulamalar artık Facebook’un ve grup yöneticilerinden en az birinin onayından geçmek zorunda olacak. Bununla birlikte uygulamalar, grupların üye listelerine erişemeyecek. Uygulamalar onaylansa dahi paylaşım ve yorumlarda yer alan isim ve profil bilgilerini göremeyecek.

3.Sayfa API’lerinde Güncelleme:

Aynı şekilde sayfa API’lerine ulaşan üçüncü parti uygulamaların da Facebook’un onayından geçmesi ve topluluğa faydalı servisler olmaları şartı aranacak.

4.Facebook ile Giriş Yapılan Uygulamalar:

Artık “Facebook ile Giriş” seçeneği sunan uygulamaların yer bildirimi, fotoğraflar, paylaşımlar, beğeni, videolar, etkinlikler gibi bilgilere erişebilmeleri için Facebook’tan onay almaları gerekecek. Aslında 2014 yılından beri bu uygulama vardı, ancak artık Facebook şartları çok daha sıkı.

Facebook’un güvenlik önlemleri bunlarla da sınırlı değil. Instagram Platform API’lerinde, Arama ve Hesap Kurtarma ve Arama ve Mesaj Geçmişinde de güvenlik önlemlerini artıracak ve yeni tedbirler alacak.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.