Mozilla, Firefox güncellemelerinin sıklığını bu yıl bir aya düşürmüştü. Firefox 77 yayınladıktan sadece kısa bir süre sonra, desteklenen tüm masaüstü oturumları için Firefox’un yeni bir sürümünü çıkardı. Yeni sürüm, Mozilla’nın tarayıcının 77. sürümünü askıya alınmasının ardından, Firefox 77.0.1 olarak geldi ve HTTPS üzerinden DNS protokolündeki bir hatayı düzeltiyor.

Şirket, tespit edilen bir sorun nedeniyle Firefox 77 sürümünü kullanıcılara ulaştıktan kısa bir süre sonra askıya alındığını duyurmuştu, sunucuları daha fazla bekletmeden yeni sürüm sunuluyor. Eski sürümü kullananlar, yeni sürüm için 77.0.1’e tarayıcı üzerinden geçiş yapabilecekler.

Firefox 77 Sürümünü Windows 10’da Güncelleyebilirsiniz 

Firefox’un bu yeni sürümü, sorunlara neden olan HTTPS üzerinden DNS özelliğinin bazı sunucular için sorunlara neden olabilecceği bir hatayı ele alıyor. HTTPS üzerinden DNS, gizlilik politikasına sahip sağlayıcılardan biri olan NextDNS’te kullanıcı başına 10 istek göndererek bir siber saldırı olan DDoS etkisi yaratıyordu ve Firefox 77 sürümünün askıya alınmasının başlıca sebebi bu durumdu.

Mozilla, kullanıcıları korumak için daha önce destekledikleri yeni bir IETF aracı olan HTTPS üzerinden DNS ve güvenilir yenilenen çözümleyici sağlamak için Cloudflare ile iş ortaklığı yapmışlardı. Mozilla, Firefox 77 sürümü için web sitesinde yayınlanan makalesinde, tarayıcıda düzgün görüntülenmeyen web siteleri için düzgün çözüm önerileri sunacaklarını duyurdu.

Olası sorunlar için Firefox, yeni öneri özelliği ile yeni sekme açıldığında kullanıcıların karşısına çeşitli kaynaklardan makaleler ve haberler paylaşıyor. Mozilla bundan sonra Firefox’un yeni sürümlerini ayda bir güncelliyor ve tarayıcı artık daha hızlı bir şekilde etkileşim alıyor.

HTTPS Üzerinden DNS Etkinleştirme

Firefox gibi Microsoft da 13 Mayıs 2020’de Windows 10’un önizleme sürümüne HTTPS üzerinden DNS desteği sağladığını duyurmuştu. Tarayıcı, DNS sorunu gibi sorunlar için, kısa güncelleme aralığı sayesinde hızlı bir şekilde yeni güncellemelerle düzeltiliyor.

DNS’den bu kadar bahsetmişken açıklamadan geçmek olmaz. DNS, İnternette ziyaret ettiğiniz herhangi bir sitenin IP adresine ulaşmak için DNS sunucusuna bir sorgu veya şifre yollar. DNS sunucusu da sitenin adının hangi IP adresine ait olduğunu bilgisayarınıza aktarır ve tarayıcınız söz konusu olan IP adresinden veri çekmeye başlar.

Tarayıcının bir sonraki sürümü olan Firefox 78’in 30 Haziran’da yayınlanması planlanıyor.