WhatsApp haber doğrulama sistemi ile gündeme gelmişti. Uygulama bu sistemi Hindistan’da kullanmaya başladı.

WhatsApp Haber Doğrulama Sistemi Nedir?

Popüler mobil uygulama devi Facebook’un alt şirketi olan WhatsApp, sadece iyi haberlerle gündeme gelmiyor. Son dönemde yaygınlaşan sahte haberlerle ilgili oldukça sıkıntılı günler geçiriyor.

WhatsApp Haber Doğrulama Sistemi

Özellikle Hindistan’da oldukça üzücü olaylar meydana geldi. WhatsApp üzerinden yayılan sahte haberler nedeniyle otuz kişi halk tarafından linç edilerek öldürüldü. Hal böyle olunca da WhatsApp sahte haberlere savaş açtı.

WhatsApp Yalan Tespit Sistemi Oluşturdu

Şirket, yalan tespit sistemi oluşturacağını açıkladı. Açıklamanın ardından çok süre geçmemişti ki özellik beta sürümünde kullanılmaya başlandı.

Özellikle Hindistan’da uygulamanın beta sürümüne sahip olan kullanıcılar özelliği deneyimlemeye başladı bile. Bu sistem güvenilir olmayan haberlerin yayılmasını önlüyor. Özellikle kaynağı belli olmayan içerikler, video ve görüntüler beş kişiden fazlasıyla paylaşılamıyor.

WhatsApp Haber Doğrulama Sistemi

Özellik şimdilik test aşamasında ama kısa sürede tüm kullanıcılar için aktif olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Artık bir iletiyi beşten fazla sohbette yayınlamak istedğiniz bir pop-up bildirimi ile karşılaşacaksınız ve “ileri sınırlama” ile ilgili uyarı alacaksınız.

Özellik oldukça kullanışlı ve mantıklı görünüyor. Ancak kötü niyetli kişilerin önüne ne kadar geçebilecek bunu önümüzdeki süreçte göreceğiz. Bu sistem öncelikle Hindistan’da aktif olacak. Bilindiği üzere WhatsApp yine Hindistan’da yalan haberlerle mücadele edebilmek adına tam sayfa ilan yayınlamıştı. Bu ilanda da yalan haberlerle ilgili kullanıcıları uyarmıştı.

Ancak söz konusu sistem yaptırımları dolayısı ile daha etkili olacaktır. WhatsApp kullanıcılarını kaynağı belli olmayan haberlere güvenmemeleri konusunda sık sık uyarıyor. Bununla birlikte gerçekliğinden emin olunmadan paylaşılan haberler sonrasında kötü sonuçlara yol açabiliyor. Uygulama bu tarz durumlarla karşılaşmamak için güvenlik önlemlerini daha artırma yoluna gidecek gibi görünüyor.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.