Cihazlarımıza indirerek kullandığımız birçok uygulama bizden konum erişimi için izin istiyor. İndirme aşamasından sonra uygulamanın konum erişimi sağlamasını ayarlardan engelliyorsanız kötü bir haber vermeliyiz ki bu artık işe yaramaz hale geldi. Yapılan bir araştırmaya göre Google, Android cihaz kullanan kişilerin konumlarına konum hizmeti kapalı dahi olsa ulaşabiliyor.

Android cihazların özelliklerinden biri olan bu özellik sayesinde cihaz, konum kapalı durumdayken yakında bulunan bir baz istasyonunun adresine erişim sağlıyor ve sağlanan erişimler Google’a bildiriliyor. Kısacası Google, kişinin sadece konumuna erişmekle kalmıyor, gizliliğin ötesine dahi ilerleyerek birçok veriye ulaşım sağlayabiliyor.

Basın kuruluşlarının gündeme getirdiği bir iddiaya göre; Google, bu durumun doğru olduğunu beyan etmiş bulunuyor. Google tarafından açıklama yapması için seçilen sözcünün söylediklerine göre, 11 ay boyunca baz istasyonlarının adres bilgilerinin, telefon kullanıcılarına “push bildirim” göndermek amacıyla sisteme dahil edildiği doğrulandı.

Sözcünün düştüğü bir dipnot ise bu bilgilerin kesinlikle depolanmadığı ve herhangi bir şekilde kullanılmadığı yönünde. Ancak basın, bu durumun üzerine giderek Google ile iletişime geçti ve durum hakkında görüştü. Bu irtibat sonrasında uygulamanın sonlanması adına çalışmalara başlandı. Şirketin bildirisine göre; Kasım ayının sonuna kadar, telefon kullanıcılarının devre dışı bırakamayacakları şekilde konuma erişim sağlanmayacağı ve Google’a baz istasyonları tarafından verilerin gönderilmeyeceği açıklandı.

Google tarafından seçilen sözcünün atmış olduğu bir e-postada: “Bu yılın Ocak ayında, Hücre Kimliği kodlarını mesaj iletiminin hızını ve performansını daha da artırmak için ilave bir sinyal olarak kullanmaya bakmaya başladık” diyor. “Ancak, hiçbir zaman Hücre Kimliğini ağ senkronizasyon sistemimize dahil etmedik, böylece veriler hemen atıldı ve artık Hücre Kimliği istememek üzere güncelledik.” cümleleri ile durumu açıklıyor.

Google Konum Servisi Üzerinden Kullanıcı Gizliliğini İhlal mi Ediyor?

Baz istasyonlarının bulunduğu adreslerin sistem tarafından mesaj dağıtımı yapabilmek için nasıl kullanılacağı şu an için bir muamma. Fakat ciddi bir problem olan kullanıcı gizliliğinin ihlali, kişileri oldukça rahatsız ediyor. Bir baz istasyonunun şu anda verebileceği bilgi, cihazın bulunduğu yerin tam konumu değil. Sadece yakın bir bölge konum olarak görüntüleniyor. Fakat verilerin daha net olabilmesi için baz istasyonlarının birbiri arasında kalan bölgelere birçok kule yerleştirilebilir.

Bu uygulamanın kötü ve sinir bozucu yanları da bulunuyor. Örneğin; devlet adamları veya istismara uğrayan kişiler gibi kendini gizlemek isteyen şahıslar, konumlarını kapatsalar dahi kendilerini gizleyemeyecekleri için can sıkıcı bir durumla karşılaşabilirler. Google’a iletilen birçok verinin güvenliği için şifreleme sistemi bulunsa da cihaza yüklenen herhangi bir casus yazılım, kullanıcılar için tehlike oluşturabilir ve verileri üçüncü tarafa aktarabilir. Hatta her telefonda telefonun kimliğini gösteren ve konum verisi ile ilişki kurabilen benzersiz bir kimlik numarası da bulunuyor.

Anlaşıldığı kadarıyla Google, Android cihaz kullananların özel hayatı ve gizliliğini, özellikle kişisel güvenliğini çok da önemsemiyor. Yakınılması gereken konu ise kullanıcıların, üretimci şirketlerin gözünde sadece bir “veri” olarak kalması.

Şirketlerin kullanıcıları bir birey olarak görmesi, güvenliğini düşünmesi, kişisel bilgilerine erişim sağlamaması, özel hayata saygı duyması gerekli ve önemli unsurlardan. Fakat Facebook ve Alphabet gibi birçok şirketin başarılarının sırrı, kişisellik ve hedefi tanıyarak yapılan reklamcılık. Bu sebepten Google sıklıkla kişisel verileri gözlemliyor, kullanıcının siyasal görüşünü öğreniyor, satın alma işlemlerini gözlem altında tutuyor.

Kullanıcılar tarafından benimsenmeyen bu sistem, Google tarafından benimsenmiş ve normal bir durum olarak karşılanıyor. Fakat kullanıcılar, siyasal görüşleri kadar detaylı bir bilgiye Google’ın ulaşmasından son derece rahatsızlık duyuyor. Google ise bu konu üzerine çalışmalara başladığını açıklayarak herkesin meraklanmasına neden oldu.

Sizce Google, Android kullanıcılarını gerçekten rahatlatacak bir düzenleme yapacak mı? Sizce konum verilerine bu şekilde erişilmesi etik mi? Görüşlerinizi bize yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

PAYLAŞ
Çocukluk döneminden bu yana teknolojiyle haşır neşir, teknik incelemeler, mobil oyunlar ve mobil trendler üzerine yazmayı seven bir ui/ux tasarımcısı.