Instagram, sosyal medyada ücretsiz olarak fotoğraf ve video paylaşım imkanı veren en popüler uygulamalardan biri. Ancak temel özelliği, fotoğraf ve video paylaşımı olan bu uygulamaya, şimdi daha çok yazı yazmaktan hoşlananlar için çok önemli bir özellik eklendi: Hikayelerde Yazı Modu.

Bu Yenilik Neden Önemli?

Eskiden Instagram’da hikayelerini paylaşmak isteyenler, bunu bir resim veya video eşliğinde yapabiliyordu. Yeni geliştirilen ve kullanıma açılan Hikayelerde Yazı Modu sayesinde ise artık kullanıcılar, bir fotoğraf veya video paylaşmadan, düşündüklerini yazıya dökebilecekler.

Uygulama geliştiricileri, son zamanlarda arka arkaya iyileştirmeler yapıyor. Bu son özellik de birçok kişinin yüzünü güldürecek gibi.

Bir fotoğraf veya video yüklemeye gerek olmadan kullanıcılar, istedikleri bir arka plan rengi ile yazı tarzını seçecekler ve bir metin oluşturabilecekler. Sonra da bu metni Instagram Hikayeler’de paylaşabilecekler.

Instagram Hikayeler Yeni Özellik

Uygulama içinde oldukça geniş bir font ve stil kütüphanesi bulunuyor. Bu şekilde fotoğraf veya video paylaşmak istemeyen kullanıcılar da paylaşmak istedikleri yazıya görsel bir zenginlik katabilecekler.

Hikayelerde Yazı Modu Instagram’ı Nasıl Etkileyecek?

Instagram uygulamasına sadece yazı paylaşım özelliğinin katılması, iki açıdan önemli. Bu yenilik Instagram’daki etkileşimi arttırabilir, ancak diğer yandan bu durum, uygulamayı giderek Facebook’a döndürebilir de.

Yapılan araştırmalara göre Facebook, kullanıcı sayısını arttırmada giderek yavaşlıyor. Kullanıcılar, Facebook’ta eskiye oranla daha az zaman geçiriyor.

Öte yandan Facebook kullanıcılarının büyük bir kısmı, aynı zamanda Instagram kullanıcısı. Facebook’taki yavaşlamaya rağmen Instagram’daki bu dönüşüm şaşırtıcı geliyor. Üstelik Instagram’a eklenecek son görülme ve fotoğraf galerisi gibi Facebook özellikleri ile gelecekte Instagram, tamamen Facebook’a dönebilir.

Instagram Yeni Yazı Modu Nasıl Kullanılır?

Facebook kullanmaktan sıkılan kulllanıcılar varsa, şimdi eklenen Hikayelerde Yazı Modu ile Instagram’ı yazı paylaşımı için kullanmak isteyecekler.

Bu özelliği kullanmak için önce Instagram’ın kamerasını açmak ve “Yazı” seçeneğine girmek gerekiyor. Gelecek ekranda farklı arka plan seçenekleri sunulmaktadır. Paylaşılmak istenen metin, buraya yazılabilir.

Bu arada yazıya farklı dokunuşlar yapılmak istenirse “>” seçeneğine girmek yeterli. İstenirse burada farklı yazı fontlarını seçmek de mümkün. Ancak bazı fontlarda Türkçe karakter desteği yok. Belki ileride bu da olur.

Ekranda ayrıca sol alt köşede bulunan daireye tıklanırsa, seçilen arka planın rengi, harflerin rengi veya vurgu rengi değiştirilebiliyor. Yine ekranın sağ alt köşesinde yer alan fotoğraf makinesi simgesine tıklanırsa, yazının arka planına bir fotoğraf da eklenebiliyor.

Instagram, son zamanlarda arka arkaya yaptığı yeniliklerle gündeme geliyor. Uygulama, yakın bir zamanda Hikayeler’e GIF desteği vermeye başlamıştı.

İlgili Haber: Instagram Hikayelerine GIF Özelliği Geldi

‎Instagram
‎Instagram
Developer: Instagram, Inc.
Price: Free+
Instagram
Instagram
Developer: Instagram
Price: Free

Siz, Instagram’ın getirdiği yeni özellikler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Instagram, Facebook olma yolunda mı ilerliyor? Yorumlarınızı bekliyoruz.

PAYLAŞ
Çocukluk döneminden bu yana teknolojiyle haşır neşir, teknik incelemeler, mobil oyunlar ve mobil trendler üzerine yazmayı seven bir ui/ux tasarımcısı.