Akıllı asistanlara “Lütfen” ve “Teşekkür ederim” demenin gerekli olup olmaması kullanıcıları ikiye bölen bir konu olmasına karşın, teknoloji firmaları bunun en azından bir seçenek olması gerektiğini düşünüyor. Bu yüzden Amazon’dan sonra Google, Google Asistan Pretty Please özelliğiyle geldi.

google asistan pretty please

 

Amazon’ın, akıllı asistanı Alexa’ya nazik davranan çocukları ödüllendirme kararından sonra; Google, Google Asistan Pretty Please’i tanıttı. İlk duyuru yılın başlarında Google I/O Geliştirici Festivali’nde olmuştu. Bu özellik, daha iyi liste yapma işlevleri ve daha fazla aile odaklı oyunlar, hikayeler olmak üzere gelecek güncellemelerin bir parçası.

Google Asistan Pretty Please, kibar davranışı güçlendirecek opsiyonel bir özellik. Eğer kullanıcılar Google Asistan’a “Lütfen” veya “Teşekkür ederim” derse, Google’ın tatlı cevapları ile ödüllendirilecek. Bu, Asistan’ın gösterilen kibarlığı anlayıp, kabul etmesi ve yine kibar şekilde cevap vermesi demek. Yani, “Hey Google, lütfen kronometreyi 5 dakikaya ayarla” dendiğinde, Asistan “Kibarca istediğin için teşekkürler. Tamam, 5 dakika şimdi başlıyor” cevabını veriyor.

google asistan pretty please
Google Asistan Pretty Please özelliğinin uygulamadaki hali.

Özellik, sesli eşleşme yapmış(yani uygulamayı kullanarak seslerini kaydeden) bütün kullanıcılarda otomatik olarak kullanılabilir olacak. Google, hem akıllı ekranlar hem de akıllı hoparlörler ile de çalışacağını söylüyor.

Ebeveynler, sanal asistanların çocuklarda kötü davranışları teşvik ettiğinden endişe ediyorlar, artık bu özellik küçüklerin lütfenlerini ve teşekkürlerini hatırlaması için iyi bir yol olacak.

Google Asistan Pretty Please ile Sınırlı Kalmayacak

Google, Pretty Please’in yanında ufak tefek değişiklikler ve özellikler de getiriyor. Bunlar arasında, Google akıllı ekranlarıyla Nest Hello videolu kapı zilleri arasında entegrasyonla çalışan bir talkback özelliği de var, bu size gelen konukları içeri almadan önce konuşmanıza yarayan bir sistem.

Başka bir güncelleme ise not ve liste yapma işlevleriyle ilgili. Güncellemeyle, kullanıcılar Google Asistan’ı kullanarak birden fazla listeyi tek bir yerde düzenleme özelliğine de sahip olacaklar.

google asistan pretty please

Kullanıcılar “Hey Google, hediye listesi oluştur” diyerek sesli komutlarla yeni ve isimli listeler oluşturabilecek ve var olan listelerdeki durumları kontrol etmek için de “Hey Google, yapılacaklar listemde neler var?” diyebilecekler. Bu listeler Asistan uygulamasında saklanacak fakat Google yakında destek olarak diğer servisleri, yani Google Keep, Any.do, Bring! ve Todoist’i ekleyeceğini söyledi.

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.