Microsoft Skype’ın önceden kullandığımız Klasik versiyonunu desteklemeye devam edeceğini söyledi. Yeni versiyonuyla kullanıcılardan negatif geri bildirimler alınca, eski versiyonun kaldırılması ertelenmiş oldu.

Microsoft Skype
Skype 8 versiyonundan bir görüntü

Microsoft Skype’ın Klasik Versiyonu Hala Kullanılabilir

Microsoft, kullanıcıların geri bildirimleri sayesinde Skype Klasik diye tanıdığımız Skype 7’nin rafa kaldırılmasını erteledi. Kullananlar bilirler, bir kaç aydır yeni bir Skype kullanıyoruz. Eskisine nazaran daha değişik olan bu sürümü kullanıcılar beğenmedi.

Microsoft Skype Klasik’ten vazgeçip, yeni sürüme geçmeyenlere Haziran 16’da kötü haberi vermiş, 1 Eylül itibariyle klasikten desteğini çekeceğini söylemiş, kullanıcıları Skype 8 versiyonuna güncellemeye teşvik etmişti.

Fakat, bu böyle olmayacak çünkü gelen geri bildirimler yeni versiyonun o kadar da iyi olmadığını gözler önüne serince, dev şirket karar değişikliğine gitti. Yayınladığı ve kaldıracağını söylediği blog posta ekleme yaptı ve bir süre daha destekleyeceğini söyledi.

Microsoft Skype
Skype 7 versiyonundan bir görüntü

Özellikler Sevilmedi

Microsoft Skype 8’in, Skype 7’de olan özelliklerin hepsini içermediğini kabul etmişti. Örneğin; Skype 8 kullanıcıların kişisel görüşmelerini ayrı pencerelerde gerçekleştirmesine izin vermiyor.

Ama bu yine bu versiyon, ücretsiz HD kalitesinde görüşmeler ve ekran paylaşımları, 300 MB’a kadar fotoğraf, video ve diğer dosyaları paylaşma kapasitesi, @mention’ları dediğimiz; birisini etiketleyerek daha kolay linklere, dosyalara ve paylaşılan fotoğraflara, mesajlara ulaştıran özelliği sağlıyordu.

Yine yeni sürümle, eski sürümde olmayan bir özellik daha vardı. Arama çubuğu. Sohbetlerinizin arasında kaybolmamanız için, aramaya yazdığınız herhangi bir kelimeyi içeren bütün mesajları önünüze seriyordu. Klasik versiyonda olmayan ama çok işe yarayan bir özellik bence.

Microsoft Skype
Skype 8 versiyonundan görüntüler

Bildiğiniz üzere, Skype 8, Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10 olmak üzere bir çok Windows sürümünde kullanılabiliyor. Windows aynı zamanda, iPad kullanıcılarını Skype 8’e geçirme sürecinin ortasında. Skype 8 Mac, iPhone, Linux ve bazı Android telefonlarda kullanılabilir durumda. Sizler de aşağıdaki linklerden Android ve iOS telefonunuza indirebilirsiniz.

Eskiyi daha önce kullandıysanız eğer, yenisiyle farklarını aşağıya yorum olarak yazmayı ve bizi, yeni gelişmelerden haberdar olmak için anlık bildirimleri açın ve bültenimize abone olun. Sosyal medya hesaplarımız; Facebook, Twitter, Instagram, Google+ ve LinkedIn  hesaplarımızdan da takip etmeyi unutmayın.

‎Skype
‎Skype
Price: Free+
Skype
Skype
Developer: Skype
Price: Free

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.