Google DNS Şifreleme programı olan Intra kullanıcılarının çevrimiçi sansürleri aşmasına olanak tanırken, cihazları kötü amaçlı yazılımlardan korumayı amaçlıyor.

Teknoloji devi Google tarafından resmi olarak yayınlanan ve indirilip kullanıma sunulan Intra Alphabet’e bağlı olan Jigsaw şirketi tarafından sunulan DNS bağlantılarının şifrelemesi algoritmalarına dayanıyor. Peki Google DNS şifreleme nedir? Ne işe yarar ?

Resmi olarak yayınlanan mobil uygulama, DNS bağlantıları şifrelenerek Android kullanıcıları için DNS manipülasyonu koruması sağlıyor. Diğer adı DNS zehirlenmesi olan DNS manipülasyonu, özellikle sıkı yönetim olan ülkelerde (Güney Kore, Çin, İran vb.) devlet eliyle haber kaynakları, sosyal medya ve diğer internet içeriklerinin kısıtlanması ve kontrol edilmesi anlamına gelir.

 Google DNS Şifreleme

 Google DNS Şifreleme Nedir ?

Genellikle şifrelenmeyen DNS bağlantıları sebebiyle kullandığımız cihazlar sansür müdahalesine ve kötü amaçlı yazılım saldırılarına açıktır. Https (Hypertext Transfer Protocol Secure) “Güvenli hiper metin protokolü” üzerinden DNS (Domain Name System) “Alan Adı Sistemi” teknolojisini kullanan Intra DNS trafiğini diğer kişilerden gizleme yoluyla kullanıcıları DNS manipülasyonuna karşı koruyabilir.

Kullanıcılar için indirme imkanı sunulmaya başlanan Intra’nın kullanımı oldukça basit. Tek yapılması gereken uygulamayı indirmek, kurmak ve çalıştırmak. Intra uygulaması varsayılan olarak Google DNS ayarları ile gelse de kullanıcılar istedikleri DNS sunucularına geçme olanağına sahipler.

Google DNS Şifreleme

Google Play Store üzerinden Android kullanıcılarına sunulan Intra ile DNS manipülasyonu ile engellenen Web sitelerine ve uygulamalara ücretsiz erişim sağlarken internet kullanımınızda herhangi bir yavaşlatma yaşatmaz.

Intra, kullandığınız uygulamaları veya ziyaret ettiğiniz web sitelerini izlemeyerek gizliliğinizin korunmasına yardımcı olur. Kimlik avı ve kötü amaçlı yazılımlara karşı da koruma sağlayan Intra daha açık, daha özgür ve kısıtlaması olmayan bir internet erişimine olanak tanıyarak internet erişiminizi güvenli ve olabildiğince özgür bir hale getirir.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.