Telegram’ın CEO’su Apple’ı uygulama güncellemelerini engellemekle suçladı. Bilindiği gibi Rusya’da engellenen Telegram’ın karşılaştığı sorunlar, hala devam ediyor. Rusya’nın App Store ve Google Play Store’dan uygulamanın kaldırılması talebi sonrası, Telegram’ın CEO’su Pavel Durov’dan açıklama geldi.

Telegram’ın CEO’su Apple’ı

Telegram’ın CEO’su Apple’ı Neden Suçladı?

Rusya, şifreleme anahtarlarını Federal Güvenlik Servisi ile paylaşmayı reddeden Telegram’ı mahkeme kararı ile yasakladı. Ülkenin en popüler mesajlaşma uygulaması Telegram için zor süreç de böylece başlamış oldu.

Ancak uygulama, Rusya’nın tüm engellemelerine rağmen hem Ruslar hem de diğer ülkeler tarafından kullanılmaya devam ediyordu. Bu konuda da harekete geçmeye karar veren Rusya, App Store’un söz konusu uygulamayı kaldırmasını talep etti. Çünkü uygulama mağazalarında Telegram’ın son güncellemesi, Rusça dil desteği ile bulunuyordu.

Rusya, aynı şekilde Google Play Store’dan da uygulamanın kaldırılmasını talep edeceklerini açıkladı. Bu açıklamanın üstünden çok geçmeden, Telegram’ın CEO’su Pavel Durov Apple’ı suçlayan bir yorumda bulundu.

Telegram’ın CEO’su Apple’ı

Apple Telegram’ı Dolaylı Yoldan Engelliyor

Durov, Apple’ın Nisan ayından beri Telegram uygulamasının güncellemelerini engellediğini açıkladı. Uygulamada yer alan kanalından açıklama yapan Durov, Rusya’nın Telegram’ın uygulama mağazalarından kaldırılmasını talep etmesinin ardından, global çapta güncellemelerle ilgili sorun yaşadıklarını ifade etti.

Durov’un bir diğer iddiası ise Telegram’ın, iOS’un son sürümü 11.4’te düzgün çalışmadığı ile ilgili.

Konuyla ilgili Telegram’ın CEO’su Pavel Durov’un yaptığı açıklama ise şöyle:”Rusya’daki güvenlik kurumlarına kullanıcılarımızın iletişim bilgileri ve şifre çözme anahtarlarını vermeyi reddettik. Kullanıcılarımızın sorunlu bir ülkedeki mahremiyet haklarını koruyarak mümkün olan en iyi şeyi yaptığımıza inanıyoruz.

Durov, Rusya’nın ambargosunu sert bir dille eleştirdi ve Rus kullanıcıların, uygulamayı kullananlar arasında yalnızca %7’lik dilimi oluşturduğunun altını çizdi. Durov, ayrıca diğer kullanıcıları da rahatsız eden bu durumun acil olarak çözülmesi için çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.