Google, Facebook, Microsoft ve Twitter ortak bir proje için bir araya geliyor. Heyecan verici yeni projenin adı DTP. Peki bu proje kullanıcılarına ne vaad ediyor? Detaylar haberimizde…

Google, Facebook, Microsoft ve Twitter

Google, Facebook, Microsoft ve Twitter Neden Bir Arada?

Teknoloji devi dört şirket ortak bir proje için güçlerini birleştirdi. Bilindiği gibi hizmetler farklılaşsa da dev şirketlerin hedef kitlesi hep aynı kullanıcılar. Üstelik veri transferlerine yönelik protokollerde bulunan karmaşıklıklar her bir şirketi ve kullanıcılarını zorluyor.

İşte bu nedenle dört dev şirket bir araya gelme kararı aldı ve DTP isimli ortak projeyi geliştirdi. Data Transfer Project olarak açılımı yapılan bu proje şirketler tarafından “İnsanların bilgilerini internet ortamında, özgürce transfer etmelerini sağlayan yeni araçlar geliştirmek için açık kaynaklı bir girişim” olarak tanımlanıyor.

Google, Facebook, Microsoft ve Twitter

Veri Transferindeki Gereksiz Karmaşa Son Bulacak

Hizmetler farklılaşıyor, rekabet artıyor. Kullanıcıların tercih ettikleri hizmetler farklılaştıkça veri transferi protokolleri de içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Rekabet de gereksiz bir boyuta taşınıyor. Bu durum prosedürleri artırırken kullanıcıları da zorluyor.

İşte tüm bu karışıklık dev şirketlerin anlamsız rekabeti terk edip iş birliğine yönelmesi ile çözüme kavuştu. Bu proje ile daha sağlıklı ve esnek veri taşınabilirliği ekosistemi kurulacak. Şirketler hem geliştiricilerle hem de kullanıcılarla daha açık bir iletişim dili geliştirmek zorunda kalacak.

Örneğin Facebook’ta fotoğraflarınızı bilgisayarınıza indirmek zorunda kalmadan kolayca Google Fotoğraflara yedekleme yapabileceksiniz. Yalnızca fotoğraflar için değil, kişiler, takvimler, e-posta adresleri gibi veriler de bu işleme dahil.

Benzer şekilde Facebook’ta açılmış bir etkinliğe gitmek istediğinizde, bu etkinlik Google Takvim uygulamasında da görüntülenebilecek. Böylece tek bir veri kaydı tüm sistemler üzerinde geçerli olacak. Bu da kullanıcıya hem zaman kazandıracak hem de daha düzenli ve sistemli bir görüntü yaratacak.

Şirketler dev proje üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Bakalım DTP hangi özellikler ile kullanıcıya sunulacak…

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.