Instagram IGTV içerikleri ile ilgili radikal bir karara imza atıyor. Artık içerikler haber kaynağında görünecek.

Instagram IGTV İçerikleri Haber Kaynağında!

Instagram geçtiğimiz günlerde dev bir projeye imza attı ve IGTV’yi hayata geçirdi. YouTube’a rakip olması planlanan ve bir saat uzunluğunda yayın yapma imkanı sunan IGTV için yeni bir karar gündemde.

Instagram IGTV

Instagram Hikayeler formatı ile büyük başarı elde etti. Ancak aynı başarıyı henüz IGTV için yakaladığı söylenemez. Hal böyle olunca platforma ilgi çekmeyi amaçlayan Instagram düzenli bildirim göndermekten ötesini yapmaya karar verdi.

Aslında IGTV’nin kendi başına bir uygulama olduğunu söylemek yanlış olmaz. Küçük bir butonla ulaşılabilen özellik henüz kullanıcı alışkanlığı oluşturmada yeterli başarıyı sağlayamadı. Instagram da bu durumun farkında.

IGTV için Yeni Proje

Instagram yeni özelliğe daha fazla ilgi çekmek için Haber Kaynağına taşıma kararı aldı. Henüz test aşamasında olan bu adım özelliğin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayacak mı, önümüzdeki süreçte göreceğiz.

Instagram da konunun test aşamasında olduğunu doğruladı. Bundan sonra IGTV Instagram Hikayeler kısmının altında yer alacak. Izgara şeklinde konumlanacak ve böylece daha dikkat çekici olacak. İçeriklerin üstünde ne kadar uzunluğa sahip oldukları, üreticisinin adı ve profil resmi de bulunacak.

Instagram IGTV

Tasarım bu haliyle Snapchat Keşfet sayfasını anımsatıyor. Benzer şekilde Instagram Yakın Zamanda Paylaşılan Hikayeler de söz konusu formatı hatırlatıyordu.

Mobil uygulamalarda tasarımın ve konumlandırmanın önemini biliyoruz. IGTV’nin kullanıcı algısına yerleşmesinde etkisi ne olacak, test aşamasının ardından kullanıma sunulduğunda daha net görülebilecek.

Facebook’un yüzünü güldüren şirket olan Instagram’ın dev atılımı IGTV’nin başarılı olup olamayacağını önümüzdeki süreçte daha net anlayacağız. Son olarak piyasa değerinin düşmesi ile gündeme gelen Facebook’un bu konuda büyük umutlar taşıdığını düşünmek pek de yanlış olmayacaktır.

 

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.