Google Go sesli okuma işlevi ile çok daha kullanışlı bir hale geldi. Arama uygulaması olan Google Go, artık internette yer alan bilgileri sesli olarak okuyabilecek.

Google Go sesli okuma

 

Google Go Sesli Okuma Özelliği

Google Go, Google’ın hafif sürümü olarak tanımlanabilir. Ancak pek çok açıdan kullanışlı özelliklere sahip. Şimdi bu özelliklere bir yenisi daha eklendi. Web sitelerinde yer alan metinler, uygulama tarafından konuşmaya çevrilebilecek.

İşlev, yapay zeka destekli olarak çalışacak. Bunun yanında çalışması için yalnızca 2G bağlantısı yeterli olacak. Böylece internet bağlantısının pahalı olduğu alanlarda bilgilere erişim çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilecek.

Google Go, Hindistan ve Endonezya gibi internet erişimi ve mobil cihaz seçeneği az ülkelerde “sonraki 1 milyar internet kullanıcısını” elde etmek için geliştirilmişti. Son dönemde daha çok kullanıcıya erişmek isteyen popüler uygulamalar düşük yer kaplayan, daha basit sürümler ile uygulamalarını her kullanıcıya uygun hale getirmeye çalışıyor. Bu sayede mobil cihazınız son model olmasa da popüler uygulamaları kullanabiliyorsunuz.

Go girişimi de bu prensiple hayata geçti. Hindistan gibi her sene 40 milyon yeni kullanıcının internete bağlandığı bir ülkede potansiyel gören Google, Go uygulamasını her geçen gün daha da geliştiriyor.

Google Go sesli okuma

Erişimi Kolaylaştıracak Özellik

Google, Go girişimi için sesli okuma özelliğini geliştirerek interneti daha erişilebilir hale getirmeyi amaçlıyor. Bu durum, ayrıca metin kullanılmayan internet siteleri için de avantajlı bir durum olacak.

Gelişmekte olan ülkelerde zaten yazmak ve okumak yerine sesli mesajları izlemek ve görmek, çok daha tercih edilen bir durum. Bu durumun farkında olan Google’ın atılımının çok mantıklı olduğunu söylemek da yanlış olmayacaktır.

Söz konusu özellik, 28 dilde sunuldu bile. Ancak Google’ın mevcut uygulamasında bu özellik yer almadı. Önümüzdeki süreçte de yer alacağına dair herhangi bir kanıt bulunmuyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.