Artık Google ve Apple, konum ve internet geçmişi verilerini otomatik olarak silmenize olanak sağlayacak. Konum geçmişi bir kenara, internet geçmişini silen çok yüksek sayılı bir kitle var. Bu kişiler her seferinde internet geçmişlerini silmek için birkaç tıklama yaparak derdini ortadan kaldırıyor. Buna gerek kalmadı çünkü geçmiş artık manuel değil otomatik olarak da silinebilecek.

Konum ve İnternet Geçmişi

3-18 Aylık Konum ve İnternet Geçmişiniz Otomatik Olarak Silinecek

Geçmiş verilerini otomatik silme özelliği hizmete girdi. Google ve Apple bir konferansta birlikte hayata geçirdikleri bu özelliğin araç çubuğu olarak üçüncül şahıslar ve kurumların paylaşımlarını daha kontrollü yapabileceklerini vurguladı.

Hali hazırda güvenilir olan, kullanıcıların ve kurumların kullandığı geçmişi silme özelliğinin ayarlanabilir olması kritik bir noktaydı. Google’daki internet ve Apple geçmişi verilerini ve konum takip etme özelliği kullanıcılar tarafından manuel olarak yapılmaktaydı ve kusurluydu. Bu kullanıcıları pek de tatmin etmemekteydi(Bazı kuruluşlar kişisel geçmişler ve yeni internet üzeri araştırmaların kullanıcılar için önemli tecrübeler olduğunu söylemişti). Bu yeni araç çubuğu özelliği ile 3 ila 18 ay arasında konum ve internet geçmişleriniz otomatik olarak silinecek.

Bu özellikle internet geçmişi silme araç çubuğundaki 2 seçenek ile aktif edildiği taktirde kullanılıyor. 3 ya da 18 aylık geçmişi otomatik olarak sil seçeneklerine tıkladığınız zaman silme işlemleri otomatikleşecek.

Bu özellik Anroid ve iOS’larda artık global olarak kullanılabiliyor.

Konum ve İnternet Geçmişi Güncellemesinde Beklenmedik Bir Hata

Google, yaptıkları bu yenilemede bir hata olduğundan ve bu hata yüzünden üzgün olduklarını söyledi. Her güncellemenin hatası vardır, düzeltilir arkadaşlar Google’ın üzerine gitmeyin. Google ise özür yazısında şöyle diyor:

”26 Haziran’daki güncellemeye göre: Bu yazıdan önce Google, 18 ay üzerindeki konum ve internet geçmişi verilerinizi geri dönüşü olmayan bir şekilde olarak sildi. Aslında bu hatanın gerçek nedeni yeni güncelleme ile ilgili değil. Fakat düzeltmeye çalışıyoruz, bu hatadan dolayı üzgünüz.” diye bir yazı yayınladılar.

Google yaptığı hatanın farkına sonradan varmış ama geç kalmış. O andan itibaren kullanıcıların 18 ayın üstünde bir zaman geçmiş olan konum ve internet geçmişlerinin silinmesine dair bir düzeltme yapamayacaklarını söylemiş. Yapacak bir şey yok arkadaşlar, giden gitmiştir, gittiği gün bitmiştir.

PAYLAŞ
Rocker ailenin Rocker çocuğu, Marvel taraftarı, futbolsever fakat çapraz bağları kopuk.