Reuters’ın haberine göre, Google’ı sancılı günler bekliyor. Amerikan Federal Temyiz Mahkemesi’ne göre; Google Oracle’a ait API’leri kullanarak telif hakkı yasalarına aykırı hareket ediyor.

Google Oracle'a tazminat ödeyebilir

Eğer Google, mahkemeyi kaybederse 10 milyar dolara yakın bir tazminatla karşı karşıya kalabilir.

İki yıl önce, alt bir mahkeme Google lehine API kullanımının adil kullanım kapsamına girdiği kararına varmıştı. Ancak bu Oracle’ı durdurmadı. Şimdi Oracle, başka bir mahkeme kararını dikkate alarak tazminat talebini yükseltmenin peşine düştü.

Oracle’ın İddiası Neydi?

Oracle’ın iddiası, Google’ın Android işletim sisteminin geliştirilmesinde 37 adet Java API’sini lisanssız olarak kullandığı yönünde.

Oracle davayı açtığı 2010 yılında 2.6 milyar dolar olarak başladığı tazminat talebini, Android pazarının büyümesi ile birlikte 2016 yılında 9.3 milyara revize etti.

Google Oracle’a Nasıl Bir Savunma Yaptı?

Google, Java’nın açık ve özgür bir platform olduğunu ifade ediyor. Ancak 2014 tarihli bir Federal Mahkeme kararı, API’lerin telif hakkı yasalarına tabi olduğunu belirttikten sonra, Oracle yeniden harekete geçti.

Google’ın sıradaki hamlesinin ne olacağı merak konusu.

Karar yazılım geliştiricileri de son kullanıcıları da yakından ilgilendirebilir. Eğer sıkça kullanılan API’lere erişim güçleşirse yazılım ürünleri son kullanıcıya daha yüksek fiyatlarla sunulabilir.

PAYLAŞ
1983 model, yazılımcı, yazar, gamer, fotoğraf sever ve fütürist.