Google, bundan 1 ay kadar önce bu yılki amiral gemileri Google Pixel 2 ve Pixel 2 XL’ı tanıttı. Geçen yıl donanım sektörüne giriş yapan Google’ın ikinci yılında yaptığı tanıtımda, sık sık Apple’a sataştığı gözlerden kaçmamıştı. Son yaptığı reklam filmiyle de Apple’a göndermelerini sürdüren Google’ın amiral gemisi Pixel 2’ye gelin daha yakından bakalım.

Eşsiz Tasarımı

Geçen yıldan farksız olarak yeni Pixel’ler için yine iki model üretilmiş. Pixel 2, nispeten küçük tasarımıyla 5 inçlik bir ekrana sahip. Diğer model olan Pixel 2 XL ise 6 inçlik ekranıyla dikkat çekiyor.

Yeni Pixel modellerinin dış tasarımı da en az özellikleri kadar etkileyici görünüyor. Alüminyum gövdeye sahip olan Pixeller, küçültülmüş cam panellerle sunulmuş. Panellerin kıvrılıyor olması, telefona yüksek bir estetik katmış.

Daha önce HTC’nin sıkılabilir özelliğiyle çalışan ve çok dikkat çeken akıllı telefon üretimini hatırlamayan yoktur. Bu teknoloji, yeni Pixel 2 modelinde de kullanılmış. Farklı olarak sıkma fonksiyonu bu kez doğrudan asistana ayrılmış. Tek el kullanılarak direkt asistan kullanılması ile her hareketin güçlük çekilmeksizin yapılması mümkün kılınmış.

Apple’a Yapılan Sataşma

Yaptığı tanıtımın başından itibaren Apple’a sataşan Google, üstü kapalı olarak Samsung’a sataşmaktan da geri durmamıştı. Yeni çıkardığı cihazlarla ilgili son derece iddialı olan Google, Apple’a özellikle hafıza konusunda yüklenmişti.

Google, Pixel kullanıcılarının iPhone kullanıcılarından daha fazla fotoğraf çektiğini; ancak çekilen fotoğrafların Pixel cihazında hiçbir zaman hafıza problemine neden olmadığını söylemişti. Yeni reklam videosunda da bu özellik üzerine giden Google, yeni bir fotoğraf çekmek üzereyken iPhone ekranında beliren “Hafıza Dolu” ibaresiyle Apple’a sataşmayı sürdürüyor.

Tanıtım sırasında kullanıcıların gönlünü feth edecek bir de jest yapan Google, Pixel 2 telefonlarının kullanıcılarına Google Fotoğraflar için depolama alanı hediye edileceğini duyurmuştu. Ayrıca Apple’ın bazı özellikleri, sadece aynı modelin büyük versiyonuna koymasını eleştiren Google, her 2 Pixel modelinde de kullanıcılara şahane bir deneyim yaşatacağını söyleyerek Apple’a gönderme yapmıştı.

Google Pixel 2 Donanım

Her akıllı telefonun donanım özellikleri önemlidir, ancak merakla beklenen Pixel 2’nin donanımsal özellikleri daha fazla merak edildi. 5 ve 6 inç ekrana sahip olan Pixel 2’nin ekranları OLED ekran türünde. Son derece canlı renklere sahip ve yüksek kontrastlı ekranın kullanıcıları memnun etmesi bekleniyor.

Geçen yıl çokça tartışılan su geçirmezlik özelliğinin olmaması, bu yıl çözüme kavuşturulmuş. Pixel 2 artık su geçirmiyor. Yazılımsal olarak ise cihazın özelliklerinin geliştirildiği görülüyor. Cihazın akıllı ev donanımlarıyla olan entegrasyonu artırılmış ve asistan fonksiyonları geliştirilmiş.

Cihazların kamera özellikleri incelendiğinde yeni Pixel modellerinde hala arka tarafta tek kamera olduğu görülüyor. Ancak tanıtımda anlatılanlar, arka tarafta bulunan kameranın ikinci bir kamerayı gerektirmeyecek işlevde olduğunu gösteriyor. Telefonlarda bir arka bir ön kamera bulunuyor ve herkesin seveceği bir özellik olan arka planı bulanık gösterme efekti bu modellerde de yer alıyor.

Pixel 2 üretilirken 3 renk olarak üretilmiş. Cihaz, mavi, siyah ve açık beyaz renkleriyle bekleyenlerin beğenisine sunuluyor. Pixel 2 XL modelinde ise kullanıcılara siyah ve siyah-beyaz renk seçenekleri verilmiş.

Google Pixel 2 Teknik Özellikler

Google Pixel 2 Donanım

Pixel 2

 • 5 inçlik AMOLED olan 1920x1080p Ekran
 • Android Oreo üzeri Google UI
 • 2700 mAh Bataryası
 • 8 MP f/2,4 ön kamerası
 • 12,2 MP Arka kamerası ve OIS-EIS-PDAF-LDAF destekli
 • 64 ve 128 GB dahili depolama alanları
 • 4 GB’a sahip RAM
 • IP67 su ve toz geçirmezliğinin olduğuna dair sertifika
 • Önde bulunan çift hoparlör
 • Hi-Fi Kodekleri
 • 143 g
 • 145.7 x 69.7 x 7.8 mm

PXL 2 XL

 • 6 inç pOLED 2880x1440p Ekran
 • 3250 mAh Batarya
 • 157.5 x 76,2 x 7,6 mm
 • 175 g

Pixel 2 Olumsuzluklar

Geçen yıl Apple iPhone 7’yi tanıtırken kulaklık girişinin olmadığını belirtmiş ve Google, bu duruma göndermede bulunmadan duramamıştı. Ancak Google, bu yıl maalesef eleştirdiği hataya düştü ve Pixel 2‘yi üretirken kulaklık girişi yapmadan üretimi sonlandırdı. Bu telefonlar için kablosuz Bluetooth ile çalışan kulaklıklar, kullanıcıların tek çaresi olacak gibi gözüküyor.

Pixel 2 Fiyatı

Pixel 2’nin fiyatı, geçen yıl çıkan Pixel modelleri ile aynı fiyata sahip. 64 GB depolama alanına sahip olan Pixel 2 için Google bir fiyat değişikliğine gitmeyerek başlangıç fiyatını 649 dolar olarak belirledi. iPhone X’in bizzat rakibi olmaya aday Pixel 2 XL’nin fiyatı ise 849 dolardan başlıyor.

Sizce Pixel 2 XL, bu fiyatıyla iPhone X’e alternatif olabilir mi?

PAYLAŞ
Çocukluk döneminden bu yana teknolojiyle haşır neşir, teknik incelemeler, mobil oyunlar ve mobil trendler üzerine yazmayı seven bir ui/ux tasarımcısı.