Bir zamanların en çok konuşulan sosyal medya uygulaması Vine, sonraki yıllarda maalesef takipçi kitlesini kaybetmişti. Birçok fenomenin doğmasına aracı olan uygulama, olumsuz gidişatına dur diyememiş ve neticede tamamen kapatılmıştı. Şimdi ise Vine’ın kurucu ortağı Dom Hofmann, Vine v2 isimli yeni bir uygulamayla mobil uygulama dünyasına dönmeye hazırlanıyor.

Yeni Vine, Merakla Bekleniyor

Vine, çıktığı döneme damgasını vurmuştu; çünkü uygulama sayesinde hem insanlar yeteneklerini ortaya koyuyor hem de izleyenler, eğlenceli videolar sayesinde keyifli zaman geçiriyordu.

Uygulamanın kapatılmasıyla takipçileri hayal kırıklığına uğramıştı. Son zamanlarda ortaya çıkan Vine v2 haberleri ise video içeriklerden hoşlananları fazlasıyla memnun edecek gibi gözüküyor.

Uygulamanın İsmi Neden Vine Değil?

Geçen yıl Kasım aylarından itibaren Vine v2 ile ilgili çalışmaların yapıldığını belirten Dom Hofmann, uygulamayla ilgili yeni bilgileri de yakın bir tarihte paylaşmaya başladı. Buna göre uygulama isminin yine Vine olup olmayacağına dair önemli detayları da açıkladı.

Vine, Twitter tarafından satın alındığı için isim hakkı halen Twitter’da bulunuyor. Dava ve telif gibi konularla uğraşmak istemeyen Hofmann, bu nedenle farklı bir isim tercih edeceklerini ancak uygulamanın aynı amaca hizmet edeceğini söyledi.

Bununla birlikte geliştirici, Vine v2’nin yeni bir sosyal medya uygulaması olacağını ve Vine’a göre daha fazla özelliğe sahip olacağını da açıkladı. Örnek olarak; kullanıcıların yeni uygulamaya video eklerken 2-6,5 saniye uzunluğunda kayıt yapabileceklerini ifade etti.

Yeni uygulamada kamera özelliğini kullanarak doğrudan çekme seçeneğinin yanında, galeriden video eklemek de mümkün olacak. Ancak Vine v2’de videolara yazı ve filtre desteği verilemeyecek.

Vine v2 ile Ne Zaman Kullanıma Açılacak?

Dom Hofmann, uygulamanın yaz aylarından itibaren kullanılabileceğini açıkladı. Yabancı kaynaklardan ulaşılan bilgilere göre, Hofmann piyasaya hızlı bir giriş yapmak için eski Vine fenomenleriyle çeşitli görüşmeler yapıyor.

Ayrıca sadece Vine’da değil, Instagram ve YouTube gibi diğer video izleme ve paylaşım platformlarında da fenomen olan kişilere ulaşmaya çalışıldığı gelen bilgiler arasında.

Sizce Vine v2, beklediği ilgiyi yakalayabilecek mi? Vine tarzı uygulamalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

PAYLAŞ
Çocukluk döneminden bu yana teknolojiyle haşır neşir, teknik incelemeler, mobil oyunlar ve mobil trendler üzerine yazmayı seven bir ui/ux tasarımcısı.