Papillion uygulaması diye bir mobil uygulama duydunuz mu? Duymadıysanız son derece normal. Çünkü başta Yalçın Özdemir’in geliştiriciliğini üstlendiği ve bazı Türk mühendislerin de üzerinde çalıştığı bu uygulama, benzer bir versiyonunun Google tarafından çıkarılması üzerine Google Play Store uygulama mağazasından aniden kaldırıldı.

Papillion uygulaması, Türk mühendislerin üzerinde yoğun şekilde çalışarak geliştirdiği ve milyon dolarlık sosyal medya uygulamalarını geride bırakacak özelliklere sahip bir mobil uygulama. Uygulama, içerisinde bulunan soru-cevap seçeneği ile büyük kitlelere ulaşmayı hedefliyordu. Tam bu sırada, Google fazlasıyla Papillion’a benzeyen bir mobil uygulama ile kullanıcıların karşısına çıktı.

Google’nin Papillion’a birebir benzeyen projesinin adı: Selfie-style. Papillion uygulamasının ortaya çıkmasından 1 ay sonra Google, Selfie uygulamasını kendi bloğundan duyurdu. Aynı zamanda Google’nin ürettiği uygulama ile ilgili yaptığı açıklama da oldukça şaşırtıcıydı.

Papillion uygulamasının tanıtımında yazılmış olan açıklamalarla, Google’ın kendi uygulamasına dair yaptığı açıklamalar neredeyse aynıydı. Papillion uygulamasının tanıtımındaki yazı: “Alanında bilgili olan kişilere soru sorabilir ve onlardan videolu şekilde cevap alabilirsiniz.” şeklinde iken Google da “Tanınmış olan ve saygın kişiler hakkında sorduğunuz soruların cevaplarını bulabilirsiniz.” şeklinde bir tanıtım yazısı yayınladı.

Papillion Uygulaması Neden Kaldırıldı?

Ortaya çıkan birçok benzerlik üzerine, Google’nin Papillion uygulamasını Play Store üzerinden kaldırması büyük yankı uyandırdı. Hem de bu konu ile ilgili verilen bilgilere göre Google, bu uygulamayı kaldırırken herhangi bir uyarıda da bulunmadı. Papillion ekibini haberdar etmedi. Ekipte bulunanlar, Google’ın kendi uygulamasına rakip olabilecek Papillion’un hızlı yükselişini durdurmak için böyle bir hamle yaptığını düşünüyor.

Papillion ve Selfie-Style Uygulamalarının Arayüzü Bile Neredeyse Aynı

Google’nin Papillion’a karşı ürettiği uygulamanın gerek ara yüzü gerekse konseptinin oldukça benzer olduğu göze çarpıyor. Aynı zamanda bu konuyla ilgili Papillon kurucusunun yapmış olduğu açıklama da bu durumu anlatıyor ve iddialarını da sunduğu görsellerle destekliyor.

Yaşanan bu durum, teknolojide uzman olan ve bu gücü elinde tutan devlerin girişimcilere karşı nasıl farklı ve emrivaki davranabileceğini gösteriyor.

Büyük üreticiler, başkalarının binbir emekle üretmiş olduğu çalışmaları kopyalamaktan çekinmeyerek, diğerlerini devre dışı bırakabiliyorlar. Bu duruma farklı bir örnek verecek olursak, Snapchat‘in özelliklerini adım adım kopyalayan Instagram‘dan bahsedebiliriz. Bu nedenle birçok eleştireye hedef olan Instagram, tavrını pek değiştirmiş gözükmüyor.

Play Store’dan kaldırılan Papillion uygulamasına App Store üzerinden veya aşağıdaki bağlantıları kullanarak erişebilirsiniz.

Papillon - Video Q&A
Papillon - Video Q&A
Developer: Greywolf Labs
Price: Free

Google’ın bu hareketi hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce rekabette her yol mübah mıdır? Yorumlarınızı bekliyoruz.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.