Google Voice Access uygulaması sayesinde telefonlarda yapılacak işlemlerin sesle yapılması sağlandı. Daha öncesinde metin yazımı için kullanılan bu özellik şimdi telefonun neredeyse tüm ekranını kullanmak için yeniden geliştirildi. Telefon menülerinin dahi bu sesle komut geliştirmesi içinde olduğu açıklandı.

Google Voice Access

Google Voice Access Ne İşe Yarayacak?

Google Voice Access uygulaması Android telefonunuza kurulduğunda görülebilen her kısmı sesle kullanılabilir durumda oluyor.

Telefonda bulunan bir uygulamanın başlaması, ekranlar arasında geçiş, düğme kontrolü de bu uygulamanın özellikleri arasında sayılmakta. Uygulama üzerinde deneme şansı elde edenlerin yorumları incelendiğinde Google Asistan uygulamasından farklı olarak sürekli kullanılabilir durumda olduğu belirtilmekte.

Google Asistan uygulaması şu anda bu işlemlerden bazılarını yapabilir durumda. Fakat MS ve parkinson hastalarını daha da rahatlatacak ve erişimini kolaylaştıracak benzer özelliklerin ekleneceği bildirildi. Bu geliştirme ile ellerini kullanmakta zorluk çeken kişilerin yanında meşguliyeti olduğu için telefonu kullanamayan kişiler için de faydalı olacağı anlaşılıyor.

Google Voice Access

Google Voice Access Nasıl Çalıştırılır?

Android 5.0 ve üstü telefonlarda çalışabilen bu uygulama yüklenmesi ardından ayarlamaları yapıldığında çalışmaya başlıyor. “Ok Google” komutu ile çalışmaya başlayan uygulama anlatıldığı gibi çeşitli yönlerden kullanılabiliyor.

Şu an uygulama İngilizce dilinde kullanılabiliyor. Sonraki çalışmalarla beraber desteklenen dil sayısının da artabileceği düşünülüyor. Uygulama açıklamalarında görülen bazı komutlar ise “go back, go home; click next, scroll down; type hello vb.” gibi komutlar.

Bu uygulama sayesinde özellikle çeşitli hastalıklar dolayısıyla elini kullanamayan kişilerin daha rahat telefonlarını kullanabilmesi amaçlanmış. Bu kişilerin yanında meşguliyeti olan, elini kullanma imkânı bulamayan ya da işlerini bu şekilde halletmek isteyenler için de kolaylık olacağı açık. Google şirketinin farklı çalışmalar ile bu konudaki eksikleri tamamlayıp geliştirmelere devam edeceği de görülmekte.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.