Silinen görseller WhatsApp tarafından muhafaza edilecek. Yeni eklenen özellik sayesinde, daha önce sildiğiniz bir medya dosyasını yeniden indirebileceksiniz.

Silinen Görseller WhatsApp

Silinen Görseller WhatsApp ile Güvende

WhatsApp günümüzün en popüler mesajlaşma uygulaması. Hemen hemen her akıllı cihazda yüklü olan uygulama yazışmak için kullanıldığı kadar görsel paylaşımında da kullanılıyor. Bu durum kimi zaman WhatsApp’ın görseller nedeniyle dolmasına dahi neden olabiliyor.

Kimi zaman bu durum karşısında gereksiz olanlar kadar gerekli görseller de silinebiliyor. WhatsApp geliştiricileri bu durumu fark etmiş olmalı ki harika bir özellik ile sorunu kökten çözmeye hazırlanıyor.

Silinen Görseller WhatsApp

Görseller Bir Süre Muhafaza Edilecek

WhatsApp kullanıcıları birbirine fotoğraf, video veya GIF gönderebiliyor. Daha sonra bu görselleri silseler bile, WhatsApp sohbetler bölümüne girerek bu görselleri tekrar indirebiliyorlar.

Bu durum elbette multimedya dosyaların telefon hafızasında depolanmaması adına faydalı bir özellik. Ancak skandallarla gündemden düşmeyen Facebook’un çatısının altında bulunan WhatsApp’ın bu dosyaları silmeden çok uzun süre sunucularında tutuyor olması bazı kullanıcıları rahatsız ediyor.

Peki bu özellik kullanıcılara ne vaad ediyor? Daha öncesinde bir görseli sildikten sonra bile 30 gün içinde yeniden indirebiliyordunuz.  Yeniden indirme işlemi gerçekleştikten sonra da WhatsApp bu dosyaları sunucularından kaldırıyordu.

WhatsApp’ın beta sürümünde yer alan bu yeni özellikte ise multimedya dosyaları birkaç ay daha saklanacak.

WABetaInfo sitesi tarafından fark edilen özellik dikkat çeken bir sonucu da beraberinde getirdi. Buna göre WhatsApp üzerindeki 3 ay önce silinmiş dosyalara bile kolayca ulaşılabildi.

Endişe Verici Mi, Kullanışlı Mı?

Bu özellik yanlışlıkla silinen dosyalara kolayca ulaşmamızı sağladığı için avantajlı olarak değerlendirilebilir. Ancak bazı kullanıcılar zaten silerek kurtulmak istedikleri görsellerin depolanmasından rahatsızlık duyuyor.

Peki şirketin bu farklı grupları memnun etmek için bir sonraki adımı ne olacak? Bunu hep birlikte göreceğiz.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.