Google yapay zeka destekli sesli arama özelliği, Google şirketi tarafından 2017 yılında Pixel 2 cihazlar ile beraber internet kullanıcılarının hizmetine sunuldu. Ancak Google yaptığı açıklamada, geçen yıldan bu yana yaptıkları çalışma sonucunda, ses tanıma özelliğini geliştirerek yeni versiyonunu piyasaya sürmek üzere olduğunu duyurdu.

Google Yapay Zeka Destekli Sesli Arama Özelliği

Yapay zeka teknolojisi tarafından desteklenen ses tanıma özelliği sayesinde, özelliklerde dış mekanlarda duyduğunuz bir şarkının hangi şarkı olduğu ve hangi şarkıcıya ait olduğu, rahatlıkla tespit edilebilecek. 2017 yılında Google Pixel 2 cihazlarda, çeşitli kısıtlamalar getirilerek kullanılmaya başlanan önceki ses tanıma özelliği, yeni sürüm sayesinde artık çok daha kabiliyetli hale gelecek.

Google yapay zeka destekli sesli arama

Şirkete ait blog sayfası üzerinden yapılan çok önemli açıklamalarda; ses tanıma özelliğinin kullanıma sunulan yeni versiyonunun, bir önceki versiyonuna göre daha büyük bir veritabanı üzerinde arama yapma imkanı sağladığı belirtildi. Artık sesli arama yöntemi kullanılarak yapılan aramalar ile, oldukça başarılı sonuçlar elde edilebiliyor.

Sesli Arama Özelliği Başarılı mı?

Google; yeni geliştirilen özel bir algoritma sayesinde, herhangi bir şarkının ne kadar popüler olduğunun belirlenmeye çalışıldığını ve yapay zekanın bu tanımlama için ayrıntılı bir yöntem kullandığını belirtti. Ayrıca, Google yeni geliştirilen ses tanıma özelliğinin, çok gürültülü ortamlarda bile iyi sonuçlar verdiğini açıkladı.

Sesli arama özelliği kullanılarak yapılan aramalar ile, oldukça başarılı sonuçlar elde ediliyor. Yeni ses tanıma özelliğinin, önceki versiyonuna kıyasla çok daha kısa bir sürede şarkıları eleştirip bulabildiğine vurgu yapıldı.

Google yapay zeka destekli sesli arama

Yeni Versiyon Piyasaya Ne Zaman Çıkacak?

Ses tanıma özelliğinin güncel versiyonu için, test aşaması hala devam ediyor. Bu yeni ürünün, bütün internet kullanıcılarının hizmetine ne zaman sunulacağı hakkında ise Google tarafından henüz kesin bir tarih bildirilmedi.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.