Tinder LGBTIQ+ bireyi kullanıcılarını korumak istiyor ve uyarmaya başladı. Özelliğin adı “Gezgin Uyarısı”. Bu özellik sayesinde LGBTIQ+ ilişkilerin yasak olduğu bir ülkeye gittiğinizde Tinder sizi uyaracak.

Tinder yakın zamanda  LGBTIQ+ bireylerinin yönelimlerini gösterebilecekleri bir özellik sağlamıştı. Bu özellik birçok LGBTIQ+ bireyini iyi anlamda etkilese ve kendine uygun insanı bulabilmesini kolaylaştırsa da bu özelliğin birçok ülkede problemlere yol açabileceği fark edildi.Tinder LGBTIQ+

Eşcinselliğin yasak olmuş olduğu birçok ülke var ve insanlar ziyaret amacıyla bu ülkeye gittiklerinde cinsel kimlikleri onlar için bir problem haline gelebiliyor. Tinder ise bunu tamamen ortadan kaldıramayacak olsa bile yardımcı olabilecek bu özelliği uygulamaya koydu.

Yeni yapılan güncelleme için Tinder, Uluslararası Gay, Lezbiyen, Biseksüel, Transseksüel ve Interseksüel Derneği ile işbirliği içinde çalıştı. Uluslararası Gay, Lezbiyen, Biseksüel, Transseksüel ve Interseksüel Derneği’nden aldığı veriler doğrultusunda Tinder LGBTIQ+ bireyi olan insanlar için tehlike arz eden ülkeleri tespit etti. Bu tespit ettiği ülkeler için ise önlem olarak ‘Gezgin Uyarısı’ adlı özelliği uygulamaya koymaya karar verdi.Tinder Google

Tinder LGBTIQ+ Üyelerini Tehlikeden Korumak İstiyor!

Gezgin uygulaması gitmiş olduğunuz ülkenin konumlarına bakarak tehlikeye yol açıp açmayacağını tespit ediyor ve kişinin zorluk yaşamaması adına seçenekler sunuyor.

Bu seçenekler ise yönelimini gizlemek isteyip istemediğini sorgulamak üzerine. Bazı LGBTIQ+ bireyleri ne kadar tehlike arz eden durumun içerisine girseler bile yönelimlerini gizlemek istemeyebiliyorlar. Tinder LGBTIQ+ bireylerinin bu seçimini de göz önünde bulundurarak insanlara iki seçenek sunmayı tercih ediyor.Tinder Google

Altmış dokuzun üstünde eşcinselliğin yasal sorunlara yol açtığı ülkelere giden insanlar için yeni geliştirdiği bu özelliğin adıysa ‘Gezgin Uyarısı’. Konumsal verilerle çalışan bu uygulama siz o ülkelerin birine gittiğiniz zaman etkinleşiyor ve yöneliminizi gizliyor.

Suudi Arabistan Yarım Adası ve İran başta olmak üzere toplam dokuz ülkede eşcinselliğin cezası idam olarak görülürken Tinder’ın bu yaklaşımı LGBTIQ+ bireylerini bir yerde korumaya alıyor. Bu yeni güncelleme ile birlikte Tinder’ı kullanmak insanlara daha az problem yaratacakken kullanımı kolaylaştıracağı düşünülüyor. Siz yönelim seçimi ve yeni gelen bu özellik hakkında ne düşünüyorsunuz?

PAYLAŞ
Anime/manga meraklısı, boş vaktinde çizen, teknoloji meraklısı bir öğrenci.