Son yıllarda sık sık tartışmalara neden olan Uber uygulamasının Asya’da yeni bir rakibi var: Grab uygulaması. Grab tarafından geçtiğimiz günlerde, bu uygulamayı kullanan bir milyardan fazla yolcu taşındığı açıklandı.

Bir güvenlik şirketi tarafından yapılan açıklamaya göre Uber, iPhone kullanıcılarının bilgilerini kaydediyor. Apple şirketi de buna izin veriyor. Bu nedenle Uber’in verdiği ulaşım hizmeti için alternatif bir uygulama olması son derece önemli.

Grab, Malezya’da 2012 yılında kurulmuş bir şirket, ancak kısa sürede büyüyerek Singapur, Endonezya, Vietnam, Filipinler, Myanmar ve Tayland gibi Asya ülkelerine yayılmış. Bugün toplam 142 şehirde faaliyet gösteriyor. Grab kurulduğu zaman lisanslı taksi hizmetleri verirken, zamanla faaliyet şeklini değiştirmiş ve Uber şirketi gibi motosiklet taksiler, kiralık araçlar ve bunlara benzer hizmetler vermeye başlamış.

68 Milyon Kullanıcı Grab Uygulamasını Kullanıyor

Bugün Grab uygulamasını kullanan, 70 milyona yakın insan var. İki milyondan fazla sürücü, bu uygulamayı kullanıyor. Yani uygulama, büyük bir kitleye hitap etmiş oluyor. Şirketin yatırımcıları arasında SoftBank ve büyük bir ulaşım şirketi olan Didi var. Bu iki şirketin yatırdıkları paranın miktarı 2 milyar dolar. Bu durumda Grab, 6 milyar dolar değerinde dev bir teknoloji şirketi haline geliyor ve Güneydoğu Asya’nın dev şirketleri arasına girmeyi başarıyor.

Diğer yandan Grab, bu özellikleri ile aslında Uber’in beşte biri seviyesine ancak ulaşıyor. Ayrıca Uber gibi henüz dünya genelinde de faaliyet göstermiyor, ancak verdiği hizmet çeşitliliği ve yolcu taşıma yoğunluğu dikkat çekici. İlerleyen yıllarda operasyonlarını dünya çapına yayabilirse Uber’in tahtını sallaması işten bile değil.

Şirket uygulamaya yerleştirdiği GrabPay özelliği ile kredi kartı ödemelerini ve peer-to-peer ödemelerini yakın zamanda kabul etmeye başlamış. Bu şekilde Grab uygulaması, örneğin Singapur’da, nakit veya kart kullanmadan yiyecek satın almak için kullanılabilecek. Firma, diğer ülkeleri ve farklı satıcıları içine alacak şekilde bu tür hizmetleri genişletmeyi planlıyor.

Grab tarafından geçenlerde, GrabPay’in nakit karşılığı olarak kullanılmasının önemli bir kilometre taşı olduğu açıklandı. Yakın zamanda, artık cüzdan taşımaya gerek kalmayacak. GrabPay kullanarak birçok şey satın alınabilecek. Başka bir deyişle GrabPay birçok alanda kullanılabilen bir mobil ödeme aracı haline gelecek.

Grab uygulamasını Android için buraya, iOS için buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Sizce Grab uygulaması, Uber’in yerinden edebilir mi? Görüşlerinizi bizimle yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz.