İnsanların yaşamının en büyük vazgeçilmezi haline gelen telefonlar oldukça geniş alanlarda kullanılabiliyor. Hatta akıllı ev sistemlerini yönetmek de dahil olmak üzere birçok konuda işleve sahip cihazlar olduğu söylenebilir. Telefonlara indirilen uygulamalar sayesinde insanlar hayatlarını büyük ölçüde kolaylaştırabiliyorlar. Oyunlar, sohbet uygulaması, fotoğraf düzenleme uygulaması, ses kaydetme, gazete okuma, hava durumu, navigasyon gibi akla gelebilecek her konuda program indirme şansınız var. Ancak bu programların kimisi telefona zarar vermezken bazılarının ciddi anlamda zararı olabiliyor. Verdiği zarar virüsleri bulaştırmaktan ziyade telefonun beynini zorlamasından dolayı ömrünün kısalmasına neden olabiliyor. Yüksek meblağlarda satılan telefonlar için bazı programlar büyük bir tehdit olarak görülebilir. Telefonlara zarar veren uygulama türleri konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz her aklınıza eseni yüklememeniz gerekiyor. Uzun ömürlü bir akıllı cihazınız olsun istiyorsanız ve her sene yeni bir telefon satın almak istemiyorsanız yalnızca minimum boyutta çok acil olarak kullanacağınız programları ve uygulamaları telefonlarınıza yüklemenizde fayda var.

Akıllı Cihaz İçin Bu Uygulamalar Neden Sakıncalı?

Google telefonlara zarar verdiği için bazı uygulamaları Play Store’den bazı uygulamaları kaldırma kararı aldı. Bu uygulamalara telefonlara ciddi anlamda zarar verebiliyor. Her şeyden önemlisi bunlar telefonlarınıza yüklendikten sonra verdiği zararla kalmıyor, uygulama kaldırıldıktan sonrada telefon üzerindeki etkisi devam ediyor. Telefonunuzu fabrika ayarlarına çevirseniz dahi yapabileceğiniz herhangi bir durum olmuyor. Aynı zamanda bu tür uygulamalar insanlar tarafından indirilmesi için birbirlerine Play Store üzerinden puan vererek beğenilme oranını da yükseltiyor. Telefonunuza uygulama indirmeye karar vermeden önce uygulamaların telefonlara herhangi bir zararı var mı yok mu araştırmanız gerekiyor. Özellikle de Google tarafından zararlı görülen uygulamaları indirmemeniz telefonunuzu uzun süre kullanabilmeniz açısından önem taşıyor.

Telefonlara Yüklenmemesi Gereken Uygulamalar

Google zararlı olan bazı uygulamaların indirilmemesi için Play Store’den bu uygulamaların indirilmesine izin vermiyor. Cake Blast uygulaması bunların başında geliyor. Jump Planet ve Honey Comb, Crayz Block, Creyz Jelly, Tiny Puzzle, Piggy Jump, Just Fire, Eat Bubble, Drag Box, Cake Tower gibi uygulamalar telefonlarınıza hiç ummadığınız ölçüde zararlar verebiliyor. Bu uygulamaların telefona yüklenmesi sonucunda telefonun ömrü kısaldığı gibi aynı zamanda geri dönüşü olmayan hasarlar ile de karşılaşabiliyorsunuz. Bu ismi sayılan uygulamalar Brain Trust denilen bir virüs taşıyor. Uzmanların zararlı görmesi neticesinde artık bu uygulama isimlerini de Play Store içerisinde görmeniz ve aramanız mümkün olmayacak. Uygulamaların en kötü tarafı ise telefona yüklendikten sonra telefona kök erişi sağlayarak bir daha telefonun eski haline dönmesine izin vermiyor. Yani yüklenen uygulama o telefon kullanıldığı sürece içerisinde durabiliyor. Siz bunun farkında olmasanız dahi sistem gerisinde kendini bir şekilde saklamaya devam edebiliyor. Eğer ki bu uygulamaları telefonlarınıza yüklediyseniz mutlaka antivirüs programı ile telefonlarınıza tarama yapmanız ve hasar boyutunu görmeniz gerekiyor.

Yüksek Yıldıza Sahip Uygulamalar

Google’in zararlı olarak gördüğü bu uygulamaları insanlar en çok da 4,5 yıldıza sahip oldukları için indirdikleri gözleniyor. Ancak uygulamaların yüksek yıldıza sahip olması tamamen uygulamaların kendilerine puan vermesinden kaynaklanıyor. Zararlı uygulama yazılımcıları insanlar tarafından bu uygulamaların fazla düşünülmeden indirilmesi için uygulamaların birbirine puan vermesi gibi bir işlev kazandırmış. Bu şekilde her uygulama kendisine puan vererek yıldızının yükselmesini sağlıyor. İnsanlarda yüksek yıldıza sahip olduğu için güvenli olduğunu düşünerek programları indiriyorlar. Bu uygulamalar telefonlara indirildiğinde kişilerin haberi olmadan yanında farklı uygulamaların da telefonlara indiği kaydediliyor. Özellikle de bu konuda araştırma yapan Dehghanpoor uygulamaların zararları konusunda ciddi uyarılarda bulunuyor. Telefonlara yalnızca bu uygulamaların inmediğini kaydeden araştırma grubu farklı uygulamaların da inerek telefonun hafızasına yerleştiğinden bahsediyor. Zararlı uygulamaların insanlar tarafından indirilebilmesi için de otomatik olarak uygulamalara olumlu yorumlar ekleniyor. Yüksek derecelendirmeleri ve olumlu yorumları gören insanlar da gönül rahatlığı ile telefonlarına indiriyorlar.

Telefona Uygulama Yüklemeden Önce Dikkat Edin

Bir uygulama indirmek için yalnızca o uygulama üzerine yapılan yorumlar yetersiz kalabiliyor. Sadece yorumlara bakarak uygulama indirmek tüm zararlı uygulamaların telefonlarınıza yüklenmesine neden olacaktır. Zararlı program ve uygulama tasarımcıları insanların dikkat ettikleri konuları bildikleri için Cake Tower, Tiny Puzzle, Just Fire gibi uygulamalara otomatik yorum yapma ve derecelendirme kabiliyeti kazandırıyorlar. Aynı zamanda basit uygulamalar olmadıkları için telefondan silindiğinde ya da telefona format atıldığında dahi bu uygulamaların etkisini telefonda görmeye devam ediyorsunuz. Telefonun hafızasına yerleştiği için fabrika ayarlarına çevrilmesi de zararlı etkilerden kurtulmanıza yardımcı olmuyor. Telefon konusunda uzman olan insanlar zararlı etkinin ortadan kalkabilmesi için telefonların fabrika ayarlarının orijinal sürümlerinin telefona sıfırdan yüklenmesi gerektiğini söylüyorlar.

Uygulamaları İndirmeden Önce Kontrol Edin

Telefona bir uygulama indirmeden önce mutlaka uygulamaların virüs taramasını yapmış olmanız gerekiyor. Google Play Protect bu konuda sizlere büyük bir yardım hizmeti sunuyor. Bu program telefona bir uygulama indirmeden önce telefona yüklemek istediğiniz uygulamayı kontrolden geçiyor ve zararlı bir yazılım olup olmadığını kontrol ediyor. Eğer herhangi zararlı bir durum görmüyorsa direkt olarak telefona indirmenize izin veriyor. Aksi halde programı zararlı olarak gösteriyor ve sizi uyarıyor. Telefonunuzda daha önceden yüklenmiş bir zararlı uygulama varsa bu uygulamalar konusunda da sizleri uyarır. Bu program telefonunuzda çalışır vaziyette olduğu takdirde telefona indirdiğiniz her uygulamayı ve hatta her resmi kontrol eder. Bunlar içerisinde herhangi zararlı bir durum gözlenirse program o uygulamanın çalışmasını durduruyor ve farklı işlemler gerçekleştiriyor. Öncelikle program bu konuda sizi uyarıyor. Uygulamayı kaldırmanız için size bir bildirim gönderir ve siz uygulamayı kaldırırsınız. Eğer siz bu uygulamayı kaldırmazsanız ve zararın boyutu büyükse program uygulamayı otomatik olarak kendisi kaldırır.

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.