Instagram Facebook ile konum verilerini paylaşacak. Kurucuları görevinden istifa ettikten sonra Instagram’ın son sahibi olan Facebook, sosyal medya uygulamasına yeni bir hamle ile başladı. Uygulama üzerindeki ilk hamlesi, kullanıcılara ait konum verilerinin kendi veri tabanıyla paylaşması oldu.

Bilindiği üzere geçen hafta ansızın yaşanan olay sonucunda, dünyanın en büyük görsel içerik paylaşım ortamı olan Instagram’ın kurucuları Kevin Systrom ve Mike Krieger geçmiş günlerde görevinden istifa etti.

Onların yerine ise Facebook’un kıdemli ürün müdürü Adam Mosseri getirildi. Bu gelişmelerden sonra Instagram Facebook‘un eline geçti. Böylece dünyanın en büyük sosyal medya devi olan Facebook’un, Instagram ile ilgili bir sonraki atacağı adım merakla bekleniyordu. Peki Instagram Facebook ile konum verilerini paylaşınca ne olacak ?

Instagram Facebook

Instagram Facebook Konum Verileri Paylaşımı

Facebook tarafından, Instagram ortamı için getirilen en yeni özellik, Instagram kullanıcılarına ait konum bilgilerini Facebook ile paylaşmak oldu. Facebook tarafından oluşturulan yeni ‘gizlilik’ özelliği, Instagram kullanıcılarının tüm coğrafi bilgilerini Facebook’un veri tabanı ile paylaşmaya imkan tanıyor. Facebook’un hedefi ise, bu sayede kullanıcılar için daha iyi bir reklam profili oluşturabilmek ve daha ‘isabetli’ reklamlar göstererek reklam gelirlerini artırabilmek.

Gizlilik Ayarı Instagram Üzerinden Kapatılabilecek 

Yeni gizlilik ayarı Instagram üzerinden kapatılabilecek ancak büyük ihtimalle yayınlandığı anda varsayılan olarak açık olacak. Dolayısı ile bu özellikten habersiz olan on milyonlarca Instagram kullanıcısı, coğrafi konum verilerini farkına bile varmadan anlık olarak Facebook ile paylaşacaklar.

Facebook’un Etkinlik Günlüğü sayfasına giderek paylaşılan konum verilerinin kontrolü yapılıyor. Bu özellik sayesinde, gün içinde nereleri ziyaret ettiğinizi sizin kadar Facebook da bilmiş olacak.

Instagram Facebook

Konum Verileri Paylaşımı Kararı Tartışmaya Yol Açtı 

Instagram’da şu anda konum geçmişi paylaşılır vaziyette açık. Güncellemeden sonra da açık kalacak. Ayrıca konum bilgilerinizi doğrudan Facebook’a gönderecek ve konum geçmişiniz Facebook’ta saklanacak. Tabi ki bu durum, sosyal medya eleştirmenlerince gizlilik endişesi nedeniyle tartışılmaya başlandı. Ancak Facebook’un bu konuda bir endişe taşımıyor. Bu yüzden söz konusu gizlilik tartışmalarını da önemsemiyor.

 

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.